Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului 2012
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului 2012

buna ziua,
cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil in 2012 ?
se pot cumula contractele de munca in cazul in care sunt doua, de exemplu?
ce inseamna indece social si cum se stabileste ?
daca optez pentru indemnizatei pentru un an cum aplic pentru stimulentul de insertie ,si cine il plateste ,angajatorul sau statul ?
multumesc
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(1.1) Limitele minima si maxima ale indemnizatiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR.

(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.

(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.

2. Indicele social de referinte (ISR) este la data actuala egal cu 500 lei si el este stabilit prin hotarare de guvern.

3. Indemnizatia pentru CCC se calculeaza avand in vedere toate veniturile profesionale impozabile din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

4. Tot din OUG 111/2010:

Art. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

5. Stimulentul de insertie este platit tot de Agentia judeteana de prestatii Sociale, care plateste si indemnizatia pentru CCC.

6. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoana îndreptăţită solicită direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, neexprimându-şi opţiunea de a beneficia de concediu de creştere a copilului până la împlinirea vârstei de un an de către copil.

Solutie:
Persoana îndreptăţită poate solicita direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplineşte condiţiile pentru acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, denumită în continuare OUG nr. 111/2010. Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserţie, se consideră că şi-a exprimat opţiunea pentru varianta de concediu/indemnizaţie lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creştere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizaţii aferente concediului şi poate continua apoi cu stimulentul de inserţie până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situaţia în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.
veniturile din chirii, se iau in considerare la calculul indemnizatiei ?
multumesc
1. Veniturile din chirii sunt venituri neprofesionale si nu se iau in calcul la indemnizatia pentru CCC.

2. Daca citeati cu atentie ce am scris mai sus, din OUG 111/2010, art.2(1), acolo scrie:
"venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal".

As vrea sa stiu daca am inteles corect,urmeaza sa nasc in august 2012 si inca nu m-am hotarat cat concediu sa-mi iau 1 an sau 2.Am inteles asa:
1-daca ma hotarasc la 1 an primesc indemnizatie si stimul de insertie daca ma intorc la serviciu pana la implinirea varstei de 1 an a bebelusului.Daca pe parcurs ma razgandesc si vreau sa stau 2 ani,al 2-lea an voi sta in concediu fara plata.
2-daca ma hotarasc la 2 ani de concediu voi primi indemnizatie lunara de minim 600 lei pana implineste bebelusul 2 ani.Daca ma razgandesc pe parcurs si vreau sa ma intorc la munca nu mai beneficiez de stimulul de insertie de 500lei/luna.
E corect???
ch_mi:

1. Doua precizari vreau sa fac la cele spuse de dvs:
- daca optati pentru varianta pana la 1 an si reluati activitatea inainte implinirii varstei de 1 an a copilului beneficiati de stimulentul de insertie pana ce va implini copilul 2 ani;
- daca vreti sa beneficiati apoi de CFP pana la varsta de 2 ani a copilulu, va inceta plata stimulentului de insertie; acesta il veti putea reprimi daca reluati activitatea.

2. Dar puteti sa optati direct pentru plata stimulentului de insertie fara sa intrati in CCC, asa cum spune si ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoana îndreptăţită solicită direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, neexprimându-şi opţiunea de a beneficia de concediu de creştere a copilului până la împlinirea vârstei de un an de către copil.

Solutie:
Persoana îndreptăţită poate solicita direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplineşte condiţiile pentru acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, denumită în continuare OUG nr. 111/2010. Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserţie, se consideră că şi-a exprimat opţiunea pentru varianta de concediu/indemnizaţie lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creştere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizaţii aferente concediului şi poate continua apoi cu stimulentul de inserţie până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situaţia în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane