Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Notiunea de \"afin\"
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Notiunea de "afin"

Va rog sa-mi spuneti care este sensul juridic al termenului "afin".
Ma intereseaza in primul rand sa stiu daca nasul de casatorie este afin cu finul sau, in cazul in care nu exista casatorii intre membri ai familiilor lor.

Acest termen este folosit in documentul de mai jos, in mai multe locuri, de exemplu pe pagina 102.
[ link extern ]
Conform unei definitii,afinitatea este relaţia familială reciprocă dintre un soţ şi rudele celuilalt soţ. Prin efectul căsătoriei cei doi soţi devin o nouă familie astfel încât un soţ dobândeşte o
legătură de afinitate cu rudele celuilalt soţ. Legătura de afinitate astfel dobândită are
acelaşi grad cu gradul de rudenie al celuilalt soţ.
Exemple de afinitate:
I. ginere/noră şi socrii. Cum soţia/soţul este rudă de gradul I cu părinţii ei/lui,
ginerele/nora va fi afin de gradul I cu socrii.
NU, legea civila nu a luat in calcul si rudenia sau apropierea spirituala, atunci cand a pus unele interdictii .Deci nu exista consecinte juridice aceste relatii de tip nasi-fini , de cununie sau de botez.
legally_aid a scris:

Conform unei definitii,afinitatea este relaţia familială reciprocă dintre un soţ şi rudele celuilalt soţ. Prin efectul căsătoriei cei doi soţi devin o nouă familie astfel încât un soţ dobândeşte o
legătură de afinitate cu rudele celuilalt soţ. Legătura de afinitate astfel dobândită are
acelaşi grad cu gradul de rudenie al celuilalt soţ.
Exemple de afinitate:
I. ginere/noră şi socrii. Cum soţia/soţul este rudă de gradul I cu părinţii ei/lui,
ginerele/nora va fi afin de gradul I cu socrii.
NU, legea civila nu a luat in calcul si rudenia sau apropierea spirituala, atunci cand a pus unele interdictii .Deci nu exista consecinte juridice aceste relatii de tip nasi-fini , de cununie sau de botez.

Buna definitie dupa lege?!
Ce te faci cind dupa cutuma mafiota legatura dintre nas si fin e deasupra normelor legale, sei este mai dihai conflictul de interese ocult decit cel "oficial".
P.S. Si mai apoi despre care "lege" e vorba?
P.P.S. In trecutul nu prea indepartat sintagma folosita era >fini si afini< ceea ce excludea orice intrpretare ori conflict de interese oficial ori ocult.
Mircea SCALAT, Contabil
Notiunea de AFIN (afinitate) nu are nicio legatura cu ceea ce noi numim FINI (de cununie sau de botez).

Art 407 Noul Cod cvil (acum avem si o definitie legala a afinitatii)
(1) Afinitatea este legatura dintre un sot si rudele celuilalt sot.
(2) Rudele sotului sunt, in aceeasi linie si acelasi grad, afinii celuilalt sot.

Subliniez:
- "un sot si rudele celuilalt"
- nu rudele unui sot si rudele celuilalt (confuzie des intalnita).

Altfel spus:

Sotia este afin de gradul 1 cu soacra/socrul ei (pentru ca sotul si mama/tatal acestuia sunt rude de gradul I).

Mama/tatal sotiei si mama/tatal sotului (popular "cuscrii") sunt ...bautori la nunta (nu sunt afini).

Sotia si fratele sotului ("cumnati") sunt afini de gradul 2 (pentru ca cei doi frati sunt rude de gradul 2)

Fratele sotului si fratele sotiei sunt ...bautori la nunta (nu sunt afini).
romascanu, moderator
Cutuma mafioata? Dar nu discutam despre ,,Corleone,, , si nici despre gruparile care isi ,,fabrica,, propriile legi, unde notiunile de ,,nasi,, si ,,fini ,, au alte conotatii.
Legislatia noastra vorbeste despre rudenie si afinitate, stabilind aceste notiuni, persoanele care au calitatea de ruda sau afin , iar in anumite texte de lege, aceste calitati capata importanta , de pilda, prevederea conform caraia,,rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;, nu pot depune ca martori.Sau ,cu privire la incompatibilitatea judecatorilor, un alt text prevede ca,,judecătorii care sunt soţi, rude sau afini între ei, până la gradul patru inclusiv, nu pot face parte din acelaşi complet de judecată,,.
romascanu a scris:

Notiunea de AFIN (afinitate) nu are nicio legatura cu ceea ce noi numim FINI (de cununie sau de botez).

Art 407 Noul Cod cvil (acum avem si o definitie legala a afinitatii)
(1) Afinitatea este legatura dintre un sot si rudele celuilalt sot.
(2) Rudele sotului sunt, in aceeasi linie si acelasi grad, afinii celuilalt sot.

Subliniez:
- "un sot si rudele celuilalt"
- nu rudele unui sot si rudele celuilalt (confuzie des intalnita).

Altfel spus:

Sotia este afin de gradul 1 cu soacra/socrul ei (pentru ca sotul si mama/tatal acestuia sunt rude de gradul I).

Mama/tatal sotiei si mama/tatal sotului (popular "cuscrii") sunt ...bautori la nunta (nu sunt afini).

Sotia si fratele sotului ("cumnati") sunt afini de gradul 2 (pentru ca cei doi frati sunt rude de gradul 2)

Fratele sotului si fratele sotiei sunt ...bautori la nunta (nu sunt afini).

Am un PACAT! Am deprins mai demult obiceiul de a citi printre rinduri, asa ca sa vad care sunt in fapt intentiile legiutorului, nu ceea ce a scris, de aceea am scris ceea ce am scris, altfel .......
P.S. Pentru >legally_aid< si daca sunt "fini" pot face parte din completul de judecata? Adica nasul e in completul de judecata si finul pe banca acuzatilor?
Ori altfel....
dar, .... fara comentarii.
Pina aici!
Mircea SCALAT, Contabil