Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen notar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen notar

stie cineva daca subiectele ptr examen notar sunt exact cele de [e site-ul www.uniuneanotarilor.ro pt anul 2012?
multumesc
Acolo ar tb sa fie... Sunt subiecte , adica bibliografia.....structurata asa...
este adevarat ca nu poti da examen daca nu isi ia angajamentul un notar sa te ia in stagiu?
Pai ca sa dai examen trebuie sa ai impliniti 2 ani de stagiu, altfel va prezentati la concurs pentru cei care au 5 ani vechime intr o activitate juridica si nu au nevoie de stagiu. Stagiu inseamna incheierea unui contract de munca cu un un notar indrumator pe perioada de 2 ani de zile, urmand ca stagiarul sa si desfasoare activitatea in biroul notarial, sa participe la cursuri de pregatire si periodic sa fi testat
ContSters141818, utilizator
eu ma refer ca sa devii notar stagiar, adica sa dai examenul de admitere nu de definitivat
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
Pai tb sa adaugati si ...stagiar! Insa e acelasi lucru! De aia se numeste stagiar ot ca trebuie sa faceti ...stagiu...adica ce v am spus mai sus....si unde puteti face?! Decat la un notar indrumator.....deci este normal ca cineva, un notar cu experienta de cel Putin 5 ani in profesie, sa si ia angajamentul sa va ia in stagiu....

Deci si raspunsul de mai sus...era edificator! Rostul stagiului este sa ajungeti la examenul de definitivat!