Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutiri impozit teren agricol detinuti politici - mai ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutiri impozit teren agricol detinuti politici - mai sunt ?

Buna ziua

Bunica mea, fost detinut politic, detine o suprafata de teren agricol . Conform legii 118 beneficia de scutire a impozitului . De anul acesta a primit instiintare de la primaria comunei unde se afla terenul ca va trebui sa plateasca impozit . Din cate am vazut in codul fiscal detinutii politici nu fac obiectul scutirilor de impozit .

As vrea sa stiu daca prevederile legii 118 se mai aplica in acest caz

Multumesc
Codul Fiscal al Romaniei- legea nr.571/2003 actualizat , prevede urmatoarele facilitati:

Art. 284. - (1) Impozitul pe cladiri, impozitul pe teren, taxa asupra mijloacelor de transport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatiilor, precum si alte taxe prevazute la art. 282 si art. 283 nu se aplica pentru:
b) persoanele fizice prevazute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in alte legi.
Multumesc pentru raspuns

O intrebare mai am, "impozitul pe teren" mentionat aici se refera si la terenul agricol ?
ady_2004, utilizator
Da.
Codul fiscal Art. 256. - (1) Orice persoana care are in proprietate teren situat in Romania datoreaza pentru acesta un impozit anual, exceptand cazurile in care in prezentul titlu se prevede altfel.
Da , dar gasesc tot mai jos in acelasi articol (284) :

(7)Scutirea de la plata impozitului pe teren se aplică doar terenului aferent clădirii
utilizate ca domiciliu de persoanele fizice prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4).

Ce se intampla in acest caz cu terenul agricol ?
Asa este, aceeasi precizare privind aplicarea scutirii de la plata impozitului doar pentru terenul aferent cladirii utilizate ca domiciliu este prevazuta si in Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal.