Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratia 220 trebuie depusa sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratia 220 trebuie depusa sau nu?

Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu.
Va rog ajutati

Daca ati avut activitate pe intreg anul 2011, atunci, nu mai este nevoie sa depuneti 220, decat daca estimati pentru 2012 o crestere sau o diminuare a veniturilor cu 20% fata de anul trecut.Daca sunteti in aceasta situatie, trebuie sa depuneti 220, pana la 31. ian. 2012 si intradevar cei de la fisc va vor cere sa depuneti si 200 pentru a face regularizarea .
Daca nu depuneti 220, aveti termen 25 mai,pentru decl 200, insa admin. financiara va emite decizia de impunere pe baza datelor din anul fiscal precedent.

Decl 220 in cazul dvoastra se depune o data cu decl 200, pina in 15 mai 2012.

1.1.2. Declarația se depune la următoarele termene, de către:
‐ contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la
data producerii evenimentului;
‐ contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri
pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că
vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat.
Daca se trece de la norma de venit la sistem real sau invers, trebuie depusa declaratia 220 pana pe 31/01/2012.
Speta:
declaratie estimativa 2011 (depusa) ,venit estimat=5000
venituri realizare 2011(nedefinitivata inchiderea) aproximativ 15000
sistem real
Intrebare:
cand depun declaratia 220 pentru 2012?
-pana pe 31.01.2012
-odata cu declaratia 200 pana pe 25.05.2012
Mentionez faptul ca estimez sa nu am un profit asa de mare in 2012 ci undeva la 7500 lei
Decl 220 se depune odata cu decl 200, pina in 15 mai 2012.

Intr-adevar din 01.01.2012 s-a modificat termenul de depunere al decl 200 pina in 25 mai anului urmator, dar cred ca se refera la veniturile realizate din 01.01.2012, declaratia de venit pt anul 2012 trebuind depusa pina in 25.05.2013.