avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi > 10.000 lei-ordin compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi > 10.000 lei-ordin compensare

problema mea este:
-in aprilie 2011 primesc factura de pesticide in valoare de 20.000 lei cu scadenta la 15 dec 2011.
-in 14 sept.2011 emit factura de grau s-ta (catre firma care mi-a furnizat pesticidele) in valoare de 14.400 lei.

Se face compensarea sumei de 14.400 lei la data de 14 sep 2011, agentul initiator fiind firma care mi-a furnizat pesticidele.

Intrebare:
-mai trebuie anuntat in acest caz IMI?- suma compensata este mai mare de 10.000 lei, dar scadenta datoriei este pe 15 dec 2011.
-trebuia sa emit si eu ordin de compensare?

va multumesc si astept parerile voastre!!
Cel mai recent răspuns: ContSters86219 , utilizator 21:16, 1 Februarie 2012
Sumele mai mari de 10000 de lei se compenseaza obligatoriu numai prin I.M.I.
Ambele societati trebuie sa emita ordin de compensare, pentru ca acesta sa poata fi inregistrat in contabilitate.
la ART 2 din HG 685/1999 se precizeaza ca factura este trebuie sa fie >10.000 lei si concomitent restanta mai veche de 30 zile.
deci eu inteled ca daca factura e mai mare de 10000 lei dar plata nu este restanta ( in cazul mei data scadentei 15 dec 2011) nu trebuie a anunt IMI.
Gresesc?
Nu, cred ca se poate aplica acest articol.

Edit later:

Dar ordin de compensare trebuia sa emiteti si Dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Februarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
din ce articol din HG 685/1999 reiese ca orice compensare mai mare de 10.000 lei trebui anuntata la IMI?
Dupa cuvantul "nu" unde v-am raspuns la intrebare am pus virgula, intelesul fiind acela ca se poate aplica articolul mentionat de Dvs.
Contribuabilii, persoane juridice, care nu înregistreaza datorii sau creanţe mai vechi de 30 de zile şi care au o valoare mai mare de 10.000 lei nu sunt obligate sa transmită informaţiile.

Alte discuții în legătură

Compensare facturi cu valoare peste 10,000 lei BG BG Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca doi parteneri sa compenseze facturi de peste 10000 lei la mai mult de 30 de zile de la emiterea ... (vezi toată discuția)
Compensare facturi catalina16 catalina16 Buna ziua, Am si eu o problema si va rog frumos sa ma ajutati. Am de facut o compensare cu un furnizor pentru o factura mai mare de 10000 lei si cu o scadenta ... (vezi toată discuția)
Ordine de compensare sorina_han sorina_han Va rog ma ajuta cineva cu art. din codul fiscal referitor la regimul ordinelor de compensare? Multumesc:love2: (vezi toată discuția)