Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada masterului este considerata vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada masterului este considerata vechime in munca?

Buna ziua, Am incheiat contractul de munca pe data de 7.01.2011 cu acordul partilor. Nu mi-am gasit de lucru si as vrea sa ma inscriu la somaj, va rog sa-mi spuneti daca se poate? Si ce trebuie sa fac? Pentru ca tot nu am de lucru m-am inscris la Master, am dat examen si am intrat la stat pe lucurile fara taxa la zi, as vrea sa stiu daca perioada masterului este luata in calcul la vechimea in munca? Multumesc, astept raspunsul dvs,
1. Deoarece v-a incetat CIM cu acordul partilor nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Perioada de masterat nu este vechime in munca dar dupa absolvire puteti beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent.
perioada masterului este luata in calcul la vechimea in munca sau pentru pensie ... v-as ruga sa-mi spuneti baza legala. Multumesc

1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

2. Nu se pomeneste nimic de invatamantul postuniversitar (masterat si de doctorat).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Invatamantului universitar, organizat potrivit legii,(legea 1/2011)inseamna:

-Ciclul I - Studii universitare de licenţă
-Ciclul II - Studii universitare de master
-Ciclul III - Studii universitare de doctorat

Deci daca s-au parcurs toate ciclurile de invatamant,la zi,pe perioada normala a acestora si s-au finalizat cu diplome cu conditia ca respectiva persoana sa nu fi avut in aceasta perioada realizat stagiu de cotizare(sa fi desfasurat activitate),toti acesti ani se vor constitui in stagiu asimilat pt. pensie.

Mai mult,pt. ciclul de doctorat,Legea invatamantului precizeaza expres ca:

Art.165(1) Perioada desfăşurării studiilor universitare de doctorat este asimilată, conform legislaţiei în domeniu pensiilor, pentru stabilirea stagiului de cotizare, cu excepţia cazului în care studentul doctorand realizează venituri pentru care plăteşte, în această perioadă, contribuţii la asigurările sociale.
Interesanta discutie.
Dar de exemplu, daca am incetat CIM cu acordul partilor, nu gasesc de munca si nu beneficiez de indemnizatie de somaj, ma inscriu intre timp la un al II-lea master (am deja unul), pot dupa incheierea masterului sa benefieciez de ajutor de somaj ca absolvent?!?