Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie KOSOVO
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie KOSOVO

Am nevoie urgent de ajutorul dvs. Rog pe cei care stiu sa-mi spuna ce stampile trebuiesc aplicate pe certificatul de nastere si pe adeverinta de cutuma a unui cetatean din Kosovo si care sunt institutiile din Kosovo care aplica stampilele respective. Stiu doar ca sunt 2 institutii. Multumesc!
Nici una. In România respectivele documente nu sunt recunoscute, cum de altfel nu este nici tara.

Daca are si cetatenia sarba sa apeleze la ea.
Alexandru Munteanu, Avocat
Bun, dar eu cum il casatoresc? Pentru ca pentru tarile care nu au incheiat tratat cu Romania(Kosovo fiind un stat autodeclarat si pe care Romania nu-l recunoaste) normal ar trebui o supralegalizare a acestor certificate. Cine aplica acele stampile? Sunt in ceata.#-o Poate a mai oficiat cineva casatorie cu un cetatean kosovar si imi spune si mie cum a procedat.
Justitiarul71, utilizator
Nu se aplica. Aici nu e vorba de tratatul de apostila si aplicarea supralegalizarii ci pur si simplu faptul ca Romania ca stat nu recunoastes statul Kosovo cum nu recunoaste nici Transnistria.

Pentru România hartiile emise de Kosovo au aceasi valoare legala ca documentele facute de nepotul meu cu carioca.

Ma indoiesc ca a intrat in România cu un pasaport kosovar, probabil ca a intrat cu un pasaport sarb sau albanez. Sa se foloseasca de acea cetatenie si e ok
Alexandru Munteanu, Avocat
A intrat in Romania cu un pasaport eliberat de Kosovo, iar viza este aplicata de Consulatul Romaniei. Ai nostrii i-au eliberat o coala A4 pe care are aplicata viza de intrare in Romania. Pasaportul este OK ca i-am facut verificare dar pe mine ma deruteaza acele stampile una se aplica de Institutia lor iar cealalta am inteles ca NATO?
Vreti sa spuneti ca a intrat in România cu un pasaport emis de autoritatile guvernamentale ale Kosovo sau de catre Directoratul ONU? Mi se pare atat de absurd si pur ilegal sa permiti intrarea in România a cuiva cu un pasaport al unui stat nerecunoscut. Maine o sa le permitem si transnistrenilor si osetinilor sau abhazilor sa intre.

NATO nu are nici o atributie in acest domeniu.

Daca are documente emise de directoratul ONU cred ca in conformitate cu rezolutia Consiliului de Securitate Nr. 1244 ar trebui supralegalizate de Reprezentantul Special al Secretarului General ONU.
Alexandru Munteanu, Avocat