Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... competenta cerere revizuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

competenta cerere revizuire

Dosar inceput de Parchetul de pe langa Curtea de apel Bacau, trimis in prima instanta la Tribunalul Bacau, dupa pronuntare ajunge la Curtea de Apel Bacau. Se stramuta dosarul la Curtea de Apel Galati, aceasta caseaza hotararea Trib. Bacau si trimite cauza spre rejudecare la trib. Galati. Dosarul se finalizeaza la ICCJ.
Ulterior se gasesc motive de revizuire, unde trebuie depusa cererea?
Cu stima.
cererere de revizuire se adreseaza parchetului de pe langa instanta care a judecat cauza in prima instanta

Parchetul de pe langa Tribunalul Bacau
Stefan Bicov, Avocat
Revizuirea trebuie depusă la instanţa care a pronunţat hotărârea,deci in funcţie de care hotărâre doriţi să o revizuiti acolo depuneti. Atenţie, revizuirea vizează fondul, deci nu încercaţi să revizuiti o hotărâre dată in recurs care nu vizează fondul.
BicovStefan a scris:

cererere de revizuire se adreseaza parchetului de pe langa instanta care a judecat cauza in prima instanta

Parchetul de pe langa Tribunalul Bacau

Colegul Bicov Stefan are perfecta dreptate.

Art. 397 c.p.p.: Cererea de revizuire

(1) Cererea de revizuire se adreseaza procurorului de la parchetul de pe langa instanta care a judecat cauza in prima instanta.

(2) Cererea se face in scris, cu aratarea cazului de revizuire pe care se intemeiaza si a mijloacelor de proba in dovedirea acestuia.

(3) Daca cererea nu indeplineste conditiile aratate in alin. 2, procurorul cheama persoana care a facut cererea in vederea completarii sau precizarii acesteia.
andymaurul, utilizator
Deci, daca hotararea trib Bacau a fost casata iar revizuirea priveste hotararea trib Galati, trebuie sa depun cererea la Parchetul Trib Galati?
sam bam a scris:

Deci, daca hotararea trib Bacau a fost casata iar revizuirea priveste hotararea trib Galati, trebuie sa depun cererea la Parchetul Trib Galati?

La Parchetul de pe langa Tribunalul Bacau,potrivit art.397 c.p.p. alin.1,deoarece Tribunalul Bacau a judecat cauza in prima instanta.
andymaurul, utilizator