Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Poate consiliul local sa reduca postul de consilier ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Poate consiliul local sa reduca postul de consilier personal al primarului fara ca primarul sa vrea acest lucru?

Poate consiliul local sa reduca postul de consilier personal al primarului fara ca primarul sa vrea acest lucru ?! Daca da, care este procedura legala ?
acum este posibil orice.
ar trebui sa reduca postul numai cu hotararea consilului local
Cine poate cere reducerea postului și in ce baza legala ?
Numai primarul poate face asa ceva ...
ART. 66
(1) Primarii comunelor pot angaja, în limita numărului maxim de posturi aprobate, un consilier personal. Primarii oraselor, municipiilor si ai municipiilor resedintă de judet pot înfiinta, în limita numărului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, compartiment distinct format din:
a) maximum două persoane, la orase si municipii;
b) maximum 4 persoane, la municipii resedintă de judet.
(2) Personalul prevăzut la alin. (1) este numit si eliberat din functie de către primar.
(3) Personalul prevăzut la alin. (1) îsi desfăsoară activitatea în baza unui contract individual de muncă pe durată determinată, încheiat în conditiile legii, pe durata mandatului primarului.
(4) Atributiile personalului prevăzut la alin. (1) se stabilesc prin dispozitie a primarului.
freeelis are dreptate. Si la noi sau tot muncit consilierii intr-o vreme sa reduca postul de consilier personal al primarului dar nu au avut castig de cauza in ciuda tuturor insistentelor. Asteptati pana in iunie, ca nu mai e atat de mult si alegeti alt primar dupa care noul edil schimba si consilierul personal. Cea mai simpla solutie.:thumbup:
Multumesc.