Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 101

Buna ziua,
Stie cineva care este termenul de depunere a declaratiei 101 in situatia in care impozitul anual este mai mic decat cel declarat in D100? Stiam ca scadenta este de 25.02.2012, apoi s-a modificat in 25.03.2012, iar programul D101 imi genereaza 25.01.2012.
Mentionez inca odata ca sunt in situatia in care am de recuperat impozit pe profit...
Buna ziua,

Daca ati depus D100 la trim IV cu impozit egal cu cel din trim. III, deci nu ati definitivat exercitiul financiar, atunci termenul este 25.03.2012. Daca nu ati depus D100 af trim IV , atunci termenul este de 25.02.2012.
termenul de depunere a declaratiei 101 este 25.03.2012, nu stiu de ce va genereaza programul ata data decat cea de 25.03.2012 , descarcati din nou formularul probabil s-a facut o actualizare si folositi o versiune mai veche de decl 101, eu am incercat si genereaza termenul de 25.03.2012 ;
va doresc succes!
Multumesc mult pentru promptitudine!
Nu am depus D100 pe trim IV, am incercat toate variantele de declaratii si-mi apare scadenta 25.01.2012. Incerc luni sa depun asa cum este, sa vedem ce se intampla...
O zi buna!
Atunci aveti termen 25.02.2012. Nu depuneti asa, e posibil ori sa dea eroare pe declaratie, ori sa va faceti fisa "varza". Intrati mfinante si descarcati ultima varianta de declaratie sau vedeti daca nu ati bifat ceva pe undeva. Eu inca nu m-am apucat de 101, dar voi descarca acum declaratia si va tin la curent. :)

Ce versiune aveti descarcata?

Eu am descarcat, am bifat casuta de pe prima pagina dreapta (sub 101) unde scrie ca se bifeaza doar ptr contribuabilii care definitiveaza inchiderea exercitiului financiar anterior datei de 25.02.2012 si impozit pe profit datorat de persoanele juridice romane (103) In momentul asta pe ultima pagina imi apare data scadentei ca fiind 25.02.2012.
jade_0923, utilizator

Ultima declaratie 101 este versiune _7
Conform noi ordonante toti contibuabili depun decl101 pina la 23.03.2012 .

[ link extern ]

iulia53, utilizator