Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen recurs

Va rog sa-mi spuneti daca inregistrez in data de 17 noiembrie 2008 ocerere de recurs cam cnd o sa fie primul termen?
depinde de instanta careia i se va inainta recursul. Potrivit art.308(1) , dupa ce depuneti recursul, dosarul va fi inaintat instantei superioare si presedintele, dupa ce va constata ca procedura de comunicarea hotararii ( de la fond) a fost indeplinita, va fixa termen de judecata, dispunand citarea partilor si comunicarea recursului formulat.
Practic poate fi si o luna, si doua si trei depinde de cat de aglomerata este lista de sedinte a instantei care va primi recursul.Veti primi cu siguranta citatie.
Va multumesc frumos pentu raspuns.
Deci daca am avut cauza in prima instanta la judecatorie, mi s-a comunicat hotararea cu drept de recurs in 15 zile de la comunicare, eu in termen de 15 zile inaintez cererea de recurs tot la judecatorie si aceasta o va inainta la tribunal. Eu trebuie sa astept ca tribunalul s-o puna pe rol si sa astept citatie acasa.
Musai sa si motivati cererea.
Tribunalul va va trimite citatie pentru primul termen de judecata.