Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vreau sa inchei contracte de asigurare, care sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vreau sa inchei contracte de asigurare, care sunt cotele contributiilor sociale?

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti care sunt contributiile lunare pentru CAS si CASS pentru anul in curs si care sunt actele cu care trebuie sa ma prezint la institutiile abilitate. Mentionez ca sunt persoana fizica si nu am domiciliul in Bucuresti dar doresc sa inchei contractele de asigurare in Bucuresti.
Multumesc
Trebuie sa aveti domiciliul intr-unul din sectoarele din Bucuresti daca vreti sa va faceti direct contract cu casa de sanatate si pensii de acolo.
Multumesc frumos, imi puteti spune si care sunt cotele lunare ?
AvocatNet.ro va spune astazi care sunt cotele de contributii sociale ale angajatilor si ale angajatorilor, aplicabile de la 1 ianuarie 2012. Aceste cote se aplica incepand cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2012, care au termen legal de declarare pana la 27 februarie 2012.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
La sanatate veti plati 39 lei lunar si la pensie 232 lei lunar.
Deci, pentru salariul minim de 700 lei voi plati doar 10.5% ? sau si cota angajatorului in spata Casa de Pensii ? daca da, de ce ?

de ce pentru pensie aceasta suma ? 10.5% la salariul minim este 74 lei ?

[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic