Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in lipsa partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in lipsa partilor

Daca depun o cerere de divort ,personal,in Romania,este posibil ca ulterior acest proces sa se judece in lipsa ambelor parti,acestea locuind in strainatate,si neavand posibilitatea de a lipsi de la locul de munca?Mentionez ca partile sunt de comun acord in pronuntarea acestui divort,nu se pune problema unui partaj,iar copilul rezultat din casatorie este major.
In acest caz ,adresati-va unui notar public.
Imi sugerati un divort administrativ?
Da, colegul va sugereaza un divort necontencios la notar. In instanta cel putin partea reclamanta trebuie sa se prezinte altfel se respinge procesul
Am inteles ca cererea pentru un divort administrativ se depune impreuna de soti,apoi dupa 30 de zile,din nou impreuna se prezinta pentru a sustine cererea,si tocmai asta este problema.Sotul nu se poate prezenta deloc(dar isi da acordul),eu pot depune cererea personal,dar nu ma mai pot prezenta inca odata dupa 30 de zile.Care ar putea fi solutia?
Medierea. Cerere pentru camera de consiliu. Divortul se pronunta imediat.