Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua,
Tatal meu este nascut in luna oct 1955 si are 35 de ani vechime. Va rog sa imi specificati camd anume se poate pensiona anticipat si la limita de varsta.
Va multumesc!
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Multumesc pentru raspuns. Revin cu precizarea ca tatal meu are 37 de ani de vechime.
Multumesc!
Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Conditia de varsta pentru ambele este 60 de ani.
Pensionare anticipata dupa 60 de ani cand indeplineste dtagiul de cotizare de 43 de ani,asa cum a precizat dl.Carp.Pensionare anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani,cu o penalizare de 0,75% pt.fiecare luna de anticipare.
Va multumesc!

Cu scuzele de rigoare vreau sa va mai intreb daca tatal meu trebuie sa mearga la fiecare societate unde a lucrat pentru eliberea de adeverinte prin care sa ateste grupele de munca.

[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic