avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2186 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua,
Tatal meu este nascut in luna oct 1955 si are 35 de ani vechime. Va rog sa imi specificati camd anume se poate pensiona anticipat si la limita de varsta.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:37, 4 Martie 2012
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Multumesc pentru raspuns. Revin cu precizarea ca tatal meu are 37 de ani de vechime.
Multumesc!
Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Conditia de varsta pentru ambele este 60 de ani.
Pensionare anticipata dupa 60 de ani cand indeplineste dtagiul de cotizare de 43 de ani,asa cum a precizat dl.Carp.Pensionare anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani,cu o penalizare de 0,75% pt.fiecare luna de anticipare.
Va multumesc!

Cu scuzele de rigoare vreau sa va mai intreb daca tatal meu trebuie sa mearga la fiecare societate unde a lucrat pentru eliberea de adeverinte prin care sa ateste grupele de munca.



[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Ultima modificare: Duminică, 4 Martie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta buiavasi buiavasi un barbat nascut in ian 1951 cu o vechime de peste 40 ani se poate pensiona pt lim. varsta in conditiile legii 263? multumesc (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ginutza 1955 ginutza 1955 Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie liviug4 liviug4 Tatăl meu este născut în data de 08.05.1958, are 34 de ani de muncă dintre care 20 grupa I. Când se poate pensiona? Vâ mulţumesc! (vezi toată discuția)