avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Temenul de comunicare a unei hotarari civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Temenul de comunicare a unei hotarari civile

Care este termenul legal de comunicare a unei hotarari civile pronuntata in sedinta publica de un Tribunal Judetean Sectia conflicte de munca,asigurari sociale,contencios administrativ fiscal,catre partile implicate in proces si cum se poate obtine o copie a hotararii civile de catre una din parti,fara a mai astepta trimiterea acestei hotarari prin posta?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 05:04, 21 Noiembrie 2008
Stiu ca trimirerea prin posta dureaza, asta in cazul in care e redactata deja; o solutie neoficiala ar fi sa gasiti un grefier amabil sa va redacteze hotararea, ca sa mai scurtati din timp.
9fpa a scris:

Care este termenul legal de comunicare a unei hotarari civile pronuntata in sedinta publica de un Tribunal Judetean Sectia conflicte de munca,asigurari sociale,contencios administrativ fiscal,catre partile implicate in proces si cum se poate obtine o copie a hotararii civile de catre una din parti,fara a mai astepta trimiterea acestei hotarari prin posta?


Codul de procedura civila nu prevede niciun termen in ceea ce priveste comunicarea hotararilor judecatoresti .
Pentru a obtine o copie a hotararrii pronuntate, depuneti o cerere in acest sens la arhiva instantei care a pronuntat hotararea.
Va multumesc pentru raspunsurile date.
9fpa a scris:

Care este termenul legal de comunicare a unei hotarari civile pronuntata in sedinta publica de un Tribunal Judetean Sectia conflicte de munca,asigurari sociale,contencios administrativ fiscal,catre partile implicate in proces si cum se poate obtine o copie a hotararii civile de catre una din parti,fara a mai astepta trimiterea acestei hotarari prin posta?


Instantele sunt obligate sa redacteze hotararea in termen de 30 de zile de la pronuntare; dupa ce o redacteaza o si comunica! Din nefericire, volumul de munca nu le permite sa respecte acest termen! Si C.S.M.-ul si Ministerul Justitiei cunosc situatia dar nu fac nimic!
Puteti formula o cerere motivata prin care sa solicitati redactarea hotararii in termen!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea deciziei de divort cristyfurisi cristyfurisi Buna ziua, As dori sa aflu cum pot intra in posesia deciziei de divort. Sentinta de divort a fost pronuntata in data de 4 martie 2011, iar eu nu am intrat ... (vezi toată discuția)
Cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti ContSters247399 ContSters247399 am si eu o intrebare. de cate ori se pot face cereri de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti?? am facut o cerere deja si astept si nu a venit ... (vezi toată discuția)
Actiune in comercial- pretentii ct ct sa presupunem ca societatea 'x' este data in judecata de societatea "y"pentru pretentii.Societatea "x" nu este citata in mod legal, reprezentantul acesteia ... (vezi toată discuția)