Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Temenul de comunicare a unei hotarari civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Temenul de comunicare a unei hotarari civile

Care este termenul legal de comunicare a unei hotarari civile pronuntata in sedinta publica de un Tribunal Judetean Sectia conflicte de munca,asigurari sociale,contencios administrativ fiscal,catre partile implicate in proces si cum se poate obtine o copie a hotararii civile de catre una din parti,fara a mai astepta trimiterea acestei hotarari prin posta?
Stiu ca trimirerea prin posta dureaza, asta in cazul in care e redactata deja; o solutie neoficiala ar fi sa gasiti un grefier amabil sa va redacteze hotararea, ca sa mai scurtati din timp.
9fpa a scris:

Care este termenul legal de comunicare a unei hotarari civile pronuntata in sedinta publica de un Tribunal Judetean Sectia conflicte de munca,asigurari sociale,contencios administrativ fiscal,catre partile implicate in proces si cum se poate obtine o copie a hotararii civile de catre una din parti,fara a mai astepta trimiterea acestei hotarari prin posta?

Codul de procedura civila nu prevede niciun termen in ceea ce priveste comunicarea hotararilor judecatoresti .
Pentru a obtine o copie a hotararrii pronuntate, depuneti o cerere in acest sens la arhiva instantei care a pronuntat hotararea.
Va multumesc pentru raspunsurile date.
9fpa a scris:

Care este termenul legal de comunicare a unei hotarari civile pronuntata in sedinta publica de un Tribunal Judetean Sectia conflicte de munca,asigurari sociale,contencios administrativ fiscal,catre partile implicate in proces si cum se poate obtine o copie a hotararii civile de catre una din parti,fara a mai astepta trimiterea acestei hotarari prin posta?

Instantele sunt obligate sa redacteze hotararea in termen de 30 de zile de la pronuntare; dupa ce o redacteaza o si comunica! Din nefericire, volumul de munca nu le permite sa respecte acest termen! Si C.S.M.-ul si Ministerul Justitiei cunosc situatia dar nu fac nimic!
Puteti formula o cerere motivata prin care sa solicitati redactarea hotararii in termen!