Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinerea deciziei de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinerea deciziei de divort

Buna ziua,
As dori sa aflu cum pot intra in posesia deciziei de divort. Sentinta de divort a fost pronuntata in data de 4 martie 2011, iar eu nu am intrat inca in posesia deciziei. As dori sa aflu in cat timp ar trebui sa ajunga la mine decizia si de asemenea care sunt pasii de urmat pentru a o obtine in cazul in care decizia de divort a fost "pierduta".
Va multumesc anticipat,
Termenul de redactare al hotararilor civile este de 30 de zile de la pronuntare.
Dupa redactarea hotararii, aceasta se comunica partilor.
De la data comunicarii va curge termenul de apel de 30 de zile.
Verificati la arhiva judecatoriei respective daca hotararea dvs. s-a redactat, iar daca nu s-a redactat, formulati o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Daca insa hotararea dvs. s-a redactat si comunicat, verificati cand a fost comunicata si la ce adresa.
Se poate solicita o recomunicare a acesteia in functie de situatia efectiva, insa mai inainte de toate verificati cele mai sus aratate.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Sentina de divort va trebui sa -ti fie comunicata acasa dupa redactare. Legea spune ca hotararile se redacteaza in 30 zile de la pronuntare, dar nu exista nici o sanctiune pt instanta, daca nu o redacteaza in termenul prevazut de lege. Deocamdata nu intra in panica cu siguranata sentinta ta nu a fost pierduta. Daca vrei poti sa mergi la arhiva si sa te interesezi daca hotararea ta a fost redactata, iar daca da, sa o ridici personal de acolo. Bafta