Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cadru legal pentru mama purtatoare, dar intr-un mod ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cadru legal pentru mama purtatoare, dar intr-un mod mai special

Buna ziua, Doresc sa va inaintez un caz, pentru care as dori o solutionare legala:
Suntem un cuplu, ne chinuim de 7 ani sa devenim parinti dar nu am reusit, in final se pare ca o “defectiune” nu-mi permite sa se dezvolte embrionul in uter. Pe scurt (ca nu ma mai intind cu toate procedurile pe care le-am urmat, bani, traume psihologice, depresii generate de aceasta boala crunta=infertilitatea) am gasit noi ca sa zic asa o solutie: sora mea sa fie inseminata cu sperma sotului meu (ea este perfect sanatoasa si apta) sa poarte sarcina, dupa nastere sotul meu sa declare ca este tatal copilului, lucru adevarat…si de aici…m-am poticnit….ce cadru legal ne permite ca sora mea sa-mi dea legal copilul spre adoptie dupa nastere, astfel incat sa devenim , eu si sotul meu parinti cu acte in regula. (o fertilizare in vitro in cazul meu are sanse de pana in 5%, si nu-mi permit financiar sa incerc, si avand in vedere ca sora mea are aceleasi gene ca mine, ADN…avem o relatie perfecta si ea doreste sa ne ajute in acest sens…asa am ajuns la aceasta optiune, dar pana nu aflam cum stau lucrurile din punct de vedere legal si juridic nu demaram actiunea)
Multumesc din suflet si astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Am incredere deosebita.
Exista cadru legal in Codul Civil si nu va exista o adoptie, copilul va fi din start al dvs, sora neavand drepturile mamei ci din punct de vedere legal va fi doar un incubator.

Art. 441. -
(1) Reproducerea umană asistată medical cu terț donator nu determină nicio legătură de filiație între copil și donator
(2) În acest caz, nicio acțiune în răspundere nu poate fi pornită împotriva donatorului
(3) Părinți, în sensul dat de prezenta secțiune, nu pot fi decât un bărbat și o femeie sau o femeie singură. Condiții

Art. 442. -
(1) Părinții care, pentru a avea un copil, doresc să recurgă la reproducerea asistată medical cu terț donator trebuie să își dea consimțământul în prealabil, în condiții care să asigure deplina confidențialitate, în fața unui notar public care să le explice, în mod expres, consecințele actului lor cu privire la filiație
(2) Consimțământul rămâne fără efect în cazul decesului, al formulării unei cereri de divorț sau al separației în fapt, survenite anterior momentului concepțiunii realizate în cadrul reproducerii umane asistate medical. El poate fi revocat oricând, în scris, inclusiv în fața medicului chemat să asigure asistența pentru reproducerea cu terț donator. Contestarea filiației
Art. 443. -
(1) Nimeni nu poate contesta filiația copilului pentru motive ce țin de reproducerea asistată medical și nici copilul astfel născut nu poate contesta filiația sa
(2) Cu toate acestea, soțul mamei poate tăgădui paternitatea copilului, în condițiile legii, dacă nu a consimțit la reproducerea asistată medical realizată cu ajutorul unui terț donator
(3) În cazul în care copilul nu a fost conceput în acest mod, dispozițiile privind tăgăduirea paternității rămân aplicabile. Răspunderea tatălui
Art. 444. - Cel care, după ce a consimțit la reproducerea asistată medical cu terț donator, nu recunoaște copilul astfel născut în afara căsătoriei răspunde față de mamă și față de copil. În acest caz, paternitatea copilului este stabilită pe cale judecătorească în condițiile art. 411 și 423. Confidențialitatea informațiilor
Art. 445. -
(1) Orice informații privind reproducerea umană asistată medical sunt confidențiale
(2) Cu toate acestea, în cazul în care, în lipsa unor astfel de informații, există riscul unui prejudiciu grav pentru sănătatea unei persoane astfel concepute sau a descendenților acesteia, instanța poate autoriza transmiterea lor, în mod confidențial, medicului sau autorităților competente
(3) De asemenea, oricare dintre descendenții persoanei astfel concepute poate să se prevaleze de acest drept, dacă faptul de a fi privat de informațiile pe care le cere poate să prejudicieze grav sănătatea sa ori pe cea a unei persoane care îi este apropiată. Raporturile dintre tată și copil
Art. 446. - Tatăl are aceleași drepturi și obligații față de copilul născut prin reproducere asistată medical cu terț donator ca și față de un copil născut prin concepțiune naturală. Reguli aplicabile
Art. 447. - Reproducerea umană asistată medical cu terț donator, regimul său juridic, asigurarea confidențialității informațiilor care țin de aceasta, precum și modul de transmitere a lor se stabilesc prin lege specială.

Totusi, pentru ca situatia sa fie cat mai clara ar trebui sa asteptati ca Parlamentul sa voteze legea privind reproducerea umană asistată medical cu terţ donator a
Alexandru Munteanu, Avocat
multumesc pentru raspuns, dar in cazul nostru, sora mea este inseminata cu sperma sotului meu (fara interventia mea, pentru ca eu nu am nici rezerva ovariana, deci practic eu nu o sa am nici o contributie), asa ca sigur copilul va fi declarat de tatal (sotul meu), dar legal copilul este al surorii mele, de aceea eu ma gandeam ca sora mea trebuie sa mi-l dea mie in adoptie
Da, din pacate legea nu a solutionat si problema mamelor surogat. Dupa nastere, impreuna cu sora ati putea incepe procedura de adoptie, procedura care nu este foarte usoara.
in cazul dvs sora nu este mama puratatoare este chiar mama copilului. va trebui sa-l adoptati , imediat dupa nastere .este singura solutie dar fiind ruda va fi mai usor.
m_dana79 a scris:

Buna ziua, Doresc sa va inaintez un caz, pentru care as dori o solutionare legala:
Suntem un cuplu, ne chinuim de 7 ani sa devenim parinti dar nu am reusit, in final se pare ca o “defectiune” nu-mi permite sa se dezvolte embrionul in uter. Pe scurt (ca nu ma mai intind cu toate procedurile pe care le-am urmat, bani, traume psihologice, depresii generate de aceasta boala crunta=infertilitatea) am gasit noi ca sa zic asa o solutie: sora mea sa fie inseminata cu sperma sotului meu (ea este perfect sanatoasa si apta) sa poarte sarcina, dupa nastere sotul meu sa declare ca este tatal copilului, lucru adevarat…si de aici…m-am poticnit….ce cadru legal ne permite ca sora mea sa-mi dea legal copilul spre adoptie dupa nastere, astfel incat sa devenim , eu si sotul meu parinti cu acte in regula. (o fertilizare in vitro in cazul meu are sanse de pana in 5%, si nu-mi permit financiar sa incerc, si avand in vedere ca sora mea are aceleasi gene ca mine, ADN…avem o relatie perfecta si ea doreste sa ne ajute in acest sens…asa am ajuns la aceasta optiune, dar pana nu aflam cum stau lucrurile din punct de vedere legal si juridic nu demaram actiunea)
Multumesc din suflet si astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Am incredere deosebita.

Doamna,

Situatia dvs. nu are nimic special din punct de vedere legal. Mai exact putem presupune (sau legea o poate face) ca sotul a avut effectiv o relatie extraconjugala si din asta s-a nascut un copil. Mama copilului doreste sa il dea spre adoptie si dvs. (ca sotie a tatalui biologic) il puteti adopta prin procedura numita adoptie in familie. Ca sotul persoanei care adopta a avut sau nu o relatie extraconjugala sau ca e un copil nascut numai prin procedura indicata de dvs....pana la urma n-are nici o importanta in fata legii care vede asta ca o adoptie in familie in care sotia tatalui biologic adopta copilul acestuia.