avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept de vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept de vizita minor

Avem nevoie de sfaturile voastre, deoarece nu mai stim ce altceva sa facem. Va cer parerea in numele fratelui meu, deoarece el fiind destul de ocupat nu prea are timp sa intre pe forum. Este tatal a doua fetite superbe, in varsta de 7 ani si respectiv, 1 an si jumatate. In urma divortului, ambele fetite au ramas la mama. Problema a inceput cand el si-a manifestat dorinta de a-si vedea copii, mama lor neacceptand sub nici o forma ca el sa-si vada fetele decat in prezenta ei si numai cand ea avea chef. ( mai exact vizitele erau de fapt intalniri de cel mult 1/2 ora, sambata, in parc ). Aceasta mama isi foloseste copii ca mijloc de razbunare si de santaj si nu se gandeste nici o clipa la binele copiilor, a amenintat in nenumarate randuri ca va face tot ce e posibil sa-l indeparteze pe tata de copiii lui, a amenintat ca nu-l va mai lasa sa-si vada copii... si se pare ca se va tine de cuvant. Cum era si normal, fratele meu a intentat proces pt. drept de vizita minori, a angajat avocat, procesul a avut loc ieri... si stupoare !!! Mama copiilor sustine cu tarie ca fetita cea mare este stresata in prezenta tatalui, aduce martor pe mama ei care minte cu nonsolanta spunand ca fratele meu ii vorbea urat fetitei celei mari, au depus la dosar un bilet de externare al fetitei din care reiesea ca a fost internata ( ambulatoriu ) datorita problemelor psihice, mama si bunica fetitei sustinand ca fetita este stresata. Sa mentionez faptul ca sora mamei copilului este medic PSIHIATRU si toata povestea asta este un aranjament ??? Ce a fost cel mai dureros ieri ( ieri s-a judecat procesul la TMB sect. 3), a fost faptul ca mama si bunica fetitei au adus cu ele la tribunal si fetita. Pe mine, care sunt matusa ei, nu m-au lasat sa ma apropii de ea. Dar asta poate conteaza mai putin, dureros era faptul ca nici macar pe tatal ei nu au vrut sa-l lase, numai dupa ce au insistat avocate ambelor parti, tatal fetitei a putut sta de vorba cu ea. A fost extrem de dureros sa vad un copil trist, care parca era un robotel si care nu prea reusea sa inteleaga de ce nu poate sa stea si cu tatal ei, de ce nu se putea apropia de mine, matusa ei.
Am vazut un copil bruscat de bunica, trist, speriat, caruia i se interzisese sa vorbeasca cu noi. Si mai dureros a fost ca dupa ce au iesit din tribunal, cea mica s-a oprit din mers ( cu toate ca cele doua doamne o trageau dupa ele ) si se uita dupa tatel ei. Nimeni nu-si poate imaginea durerea din sufletul tatalui, mai ales ca intre acesta si fetite a existat o relatie foarte stransa. Judecatoarea a spus ca urmeaza cateva sedinte de consiliere cu psihologi de la Directia de protectie a copilului ( sper ca am inteles bine ). Stie cineva cam ce inseamna asta? Normal ar fi fost sa primim aceste informatii de la avocata, dar din pacate aceasta nu prea si-a sustinut cauza, nu a reusit sa scoata in evidenta faptul ca mama fetitelor nu urmareste decat sa se razbune pe fostul sot, nicidecum binele copiilor, nu a scos un cuvant despre faptul ca copiii sunt ingrijiti de bunicii maternali ( mama facand naveta la Ploiesti ), despre faptul ca mama copiilor are un caracter foarte impulsiv, este agresiva fizic si verbal cu toata lumea... Ce sanse de reusita credeti ca ar avea ? Isi doreste sa-si poata lua fetele acasa in weekend si in concedii si vrea sa se implice cat mai mult in educatia lor. Sau stie cineva un avocat bun in astfel de cazuri? Multumesc pentru raspunsuri
Sedintele de consiliere cu Psihologi de la Directia de protectie a copilului, nu pot fi decat in avantajul tatalui, zic eu.Acesti psihologi vor incerca sa vada daca sustinerile mamei sunt reale si daca aceste "vizite" ale tatalui le afecteaza pe fetite.
Fratele dvs. ar trebui sa ia si el personal legatura cu acesti psihologi ca sa stie cum stau lucrurile.
In ultima incheiere de sedinta, Instanta va mentiona cum se va proceda in acest sens. Rugati avocata fratelui dvs., daca nu a inteles despre ce este vorba, sa verifice peste cateva zile aceasta incheiere sau sa ia legatura cu grefierul de sedinta pentru nelamuriri.
Intrucat sedintele sunt publice, intrati pe net si cautati la Judecatoria unde se tine procesul, peste cateva zile, nr. de dosar si vedeti ce masuri a dispus instanta in dosarul fratelui dvs.
Din cate inteleg, ieri ati avut o infatisare la judecatorie. Cu certitudine se va pronunta o hotarare care va stabi dreptul de vizitare in favoarea fratelui dvs. care nefiind decazut din drepturile parintesti este indreptatit la stabilirea unui program de vizitare a minorilor. Materializarea dispozitivului sentintei se va face dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii situatie in care tatal are dreptul sa ia minorii din domiciliu mamei, cu respectarea programului stabilit de instanta
Multumesc pentru raspunsuri, dar as avea nevoie sa stiu ( daca cineva ma poate ajuta in acest sens ), ce trebuie facut acum : Sa mearga tatal la Directia de protectie a copilului, sau sa astepte sa fie chemat de cei de acolo ? Banuiesc ca sedintele de consiliere vor avea loc numai in urma unei adrese de la tribunal catre Directie. Trebuie asteptat ceva timp, pana ajunge acea adresa sau poate merge si acum pt. a se interesa ? Sedintele de consiliere vor fi mama-copil- psiholog si tata-copil-psihilog ? Intreb daca la sedintele la care va participa tatal si copilul va fi prezenta si mama ( in prezenta acesteia copilul este speriat, pentru ca i s-a tot spus ca nu are voie sa vorbeasca cu tatal ).
Foarte interesant, acelasi lucru il patesc si eu. Am hotarare si drept stabilit de vizita insa a influentat asa de mult copii incat nu vor sa mearga cu mine si nici nu vorbesc.
Problema nu este de a se stabili dreptul de vizita, sigur o sa-l obtina fratele dvs , adevarata problema este cand o sa se duca si copii nu o sa vorbeasca pentru ca vor fi foarte influentabili.
Nu exista vreo directie la protectia copilului pentru a asigura consiliere la copii?
Exista consilieri psihologi care sa se ocupe de consiliere in acest caz?
Pentru Atoaneta: Daca procesul e deja la tribunal, inseamna ca e in apel. Ce hotarare s-a dat la fond, cine a apelat-o?
Ati facut cerere pe ordonanta presedintiala, ca pana la terminarea procesului sa aiba tatal, totusi, legaturi cu minorele?

In rest, sedintele de consiliere psihologica au loc in lipsa parintilor, numai minora si psihologul. Dar... depinde de ceea cesolicita instanta prin adresa si incheiere.
De regula, minora e dusa la data stabilita de Dorectie pentru consiliere de catre parintele care o are in ingrijire si o lasa singura cu psihologul in sedinta. Nu intra parintii, ideea e ca acel psiholog sa isi dea seama de ce temeri are micuta, de ce influiente etc.
Tatal se poate duce sa intrebe daca a fost prezenta etc., dar poate fi considerata o incercare de influientare a copilului.
Cati ani au fetitele? A fost vreuna audiata de instanta? S-a cerut acest lucru, de tata sau mama?
Nu am inteles ce anume a cerut instanta: un raport sau ce?

Pentru sorin: Exista o directie, se numeste Directia pentru Protectia Drepturilor Copilului. Faceti o plangere la directie si aceasta va trebui sa intocmeasca un raport in care sa consemneze daca intr-adevar copilul e influientat negativ de catre mama. Solicitati dv. expertizarea psihologica a acestuia.
Daca raportul va e favorabil, solicitati in instanta marirea programului de vizitare (depinde si cat e el acum) pentru a asigura o relatie buna a copilului cu tatal sau. Daca nu marirea, incercati schimbarea programului. De exemplu, cereti martea de la sfarsitul scolii/gradinitei la 19... Astfel, va asigurati ca va luati copilul in vizita dintr-un loc neutru si nu de la mama de acasa, asa incat micutul va percepe mai putin agresiva pentru mama vizita lui la dv.
De asemenea, puteti vorbi cu un psiholog pentru a putea dv. intelege mai mult trairile copilului dv. Cu cat mai mult il intelegeti, cu atat veti sti mai bine cum sa procedati.
De asemenea, cati ani are copilul?

Va astept cu detalii.

Alte discuții în legătură

Ce putem face si ce variante avem? lorey lorey In urma cu 2 saptamani fosta sotie a sotului me a decedat in urma ei ramanind o fetita de 13 ani( a sotului meu ) .Noi vrem sa trecem custodia pe numele ... (vezi toată discuția)
Copii Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Sunt divortat de mai mult de 2 ani si am program de vizita al minorului(baietelului). Fetita mi-a fost mie incredintata, baietelul \\\"fostei\\\". Problema e ... (vezi toată discuția)
Refuzul minorului in varsta de 5 ani de a petrece timp cu tatal biologic fyvie fyvie Buna ziua, Am divortat in 2009 de fostul sot cu care am o fetita in varsta de 5 ani jumatate. Copilul s-a nascut in mai 2007 inainte ca noi sa fim casatoriti. ... (vezi toată discuția)