Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozitul pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozitul pe venit

Care este impozitul total la salariul de 350 ron pentru angajat si pentru angajator?
staicumariuss1, utilizator
La un salariu net de 350 ron, brutul este de 441 lei. Anagajatul plateste 91 lei iar angajatorul plateste 124 lei
@staicumariuss1

Titlul topicului este "impozit pe venit".:rolleyes: Sigur nu este corect.:)
Daca brutul este 350 lei si nu beneficiati de deducere personala, impozitul pe salariu este 7 lei si face parte din retinerile ce se fac asupra salariului.
Contributiile datorate la Bugetul de stat si Bugetul asigurarilor sociale in acest caz ar fi de 65 lei pentru salariat si 98 pentru angajator.

In cazul in care cei 350 lei reprezinta netul, impozitul pe salariu este de 19 lei.
salariul brut este de 350 ron , iar mie mi se opreste 80 ron impozitul si vroiam sa stiu daca este corect
va multumesc

puteti sa-mi faceti o lista cu toate retinerile care se fac din salariu ?
si as vrea sa mai stiu daca pot lua sub intretinere cei 2 copii pe care ii am avand in vedere ca sotia mea nu lucreaza.
va multumesc
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
In acest moment la brutul de 350 lei aveti urmatoarele retineri din salariu, daca nu aveti deduceri personale:

Contributia la asigurarile sociale 10,5% = 37 lei
Contributia la fondul de somaj 0,5% = 2 lei
Contributia la asigurarile de sanatate 5,5% = 19 lei
Deduceri = 0 lei
Impozit pe venit 16% = 47 lei
_________________________________

Total contributii salariat = 105 lei

Salariul net = 245 lei

In cazul in care sotia nu lucreaza puteti trece cei doi copii si pe acesta in intretinerea Dvs., beneficiind astfel de deducere personala, impozitul fiind in acest caz 0 lei.

Contributia la asigurarile sociale 10,5% = 37 lei
Contributia la fondul de somaj 0,5% = 2 lei
Contributia la asigurarile de sanatate 5,5% = 19 lei
Deduceri = 550 lei
Impozit pe venit 16% = 0 lei
_________________________________

Total contributii salariat = 58 lei

Salariul net = 292 lei
ce inseamna deduceri personale?