avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozitul pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozitul pe venit

Care este impozitul total la salariul de 350 ron pentru angajat si pentru angajator?
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Martie 2012
staicumariuss1, utilizator
La un salariu net de 350 ron, brutul este de 441 lei. Anagajatul plateste 91 lei iar angajatorul plateste 124 lei
@staicumariuss1

Titlul topicului este "impozit pe venit".:rolleyes: Sigur nu este corect.:)
Daca brutul este 350 lei si nu beneficiati de deducere personala, impozitul pe salariu este 7 lei si face parte din retinerile ce se fac asupra salariului.
Contributiile datorate la Bugetul de stat si Bugetul asigurarilor sociale in acest caz ar fi de 65 lei pentru salariat si 98 pentru angajator.


In cazul in care cei 350 lei reprezinta netul, impozitul pe salariu este de 19 lei.
salariul brut este de 350 ron , iar mie mi se opreste 80 ron impozitul si vroiam sa stiu daca este corect
va multumesc


puteti sa-mi faceti o lista cu toate retinerile care se fac din salariu ?
si as vrea sa mai stiu daca pot lua sub intretinere cei 2 copii pe care ii am avand in vedere ca sotia mea nu lucreaza.
va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 18 Martie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
In acest moment la brutul de 350 lei aveti urmatoarele retineri din salariu, daca nu aveti deduceri personale:


Contributia la asigurarile sociale 10,5% = 37 lei
Contributia la fondul de somaj 0,5% = 2 lei
Contributia la asigurarile de sanatate 5,5% = 19 lei
Deduceri = 0 lei
Impozit pe venit 16% = 47 lei
_________________________________

Total contributii salariat = 105 lei

Salariul net = 245 lei


In cazul in care sotia nu lucreaza puteti trece cei doi copii si pe acesta in intretinerea Dvs., beneficiind astfel de deducere personala, impozitul fiind in acest caz 0 lei.

Contributia la asigurarile sociale 10,5% = 37 lei
Contributia la fondul de somaj 0,5% = 2 lei
Contributia la asigurarile de sanatate 5,5% = 19 lei
Deduceri = 550 lei
Impozit pe venit 16% = 0 lei
_________________________________

Total contributii salariat = 58 lei

Salariul net = 292 lei
ce inseamna deduceri personale?

Alte discuții în legătură

Deducere personala laurentiuu laurentiuu Am salariul net de 800 ron.Cat voi lua in plus la salariu tinand cont ca acum am un bebe?Cum se calculeaza deducerea? (vezi toată discuția)
Deducere - copil minor aflat in intretinere. Elena1313 Elena1313 Buna ziua, Care este suma maxima (salariu net) pana la care se acorda deducere pentru un copil? Care este valoare ei? Socotit la un salariu net de 1000 ... (vezi toată discuția)
Plafonul de acordare a deducerilor personale din impozit pentru persoane in intretinere addi68 addi68 Am un copil minor, in intretinere impreuna cu sotia. Stiu ca se acorda o deducere personala din impozitul pe salariu pentru persoane aflate in intretinere, ... (vezi toată discuția)