Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii drepturi de natura salariala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

drepturi de natura salariala

Am castigat in instanta niste drepturi slariale pe care le-am platit in aceasta luna cf.OUG 71/2009, aprobată cu modificări prin Legea nr.230/2011. Fiind o plata anticipata si nu odata cu plata drepturilor salariale lunare, am facut plata si obligatiile salariale catre bugetul de stat la data platii acestora (Cod Fiscal art. 57 (2^1).Intrebarea mea este, daca plata acestor diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive constituie baza legala privind contributia la asigurarile sociale, acest fapt ducand in sine la cumularea cu celelalte drepuri slariale ale lunii in care s-a facut plata, ceea ce ar duce implicit la declararea lor pana la data de 25 ale fiecarei luni in Declaratia 112.
Enya2011, utilizator