Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Faliment
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Faliment

Buna ziua,
in cazul unei societati care detine pe langa facturi neachitate si un aviz de ambalaje semnat si stampilat de o societate care a intrat in faliment, valoarea acestui aviz poate fi trecuta pe o factura si bagata la declaratia de creanta?
Daca nu, cum poate fi recuperata valoarea acestora.
Va multumesc,
Ioana
Parerea mea este ca se poate, in acest sens trebuind sa luati legatura cu administratorul judiciar/lichidatorul judiciar al societatii in faliment.
conforl legii contabilitati, trebuia intocmita factura si sa va inscrieti la masa credala
Atentie, daca faci factura platesti TVA si impozit iar banii nu se stie daca si cand ii vei lua. Totul dureaza la noi mult si se intinde si se intinde pe luni si ani...
GermanAlex a scris:

Atentie, daca faci factura platesti TVA si impozit iar banii nu se stie daca si cand ii vei lua. Totul dureaza la noi mult si se intinde si se intinde pe luni si ani...

Si, daca nu face factura si risca, ce se intampla? Peste ani si ani plateste pe langa impozit si tva si accesorii... Iar ambalajele lipsa nu se vad? Provizion pe ce face? Daca tot are si alte facturi neachitate si tot se inscrie la masa credala pentru marfa neachitata... Sau, daca nu se factureaza cf.intelegerii, ar putea fi recuperate?
ContSters238039, utilizator
Ambalaje fara facturare:

Norme metodologice la art. 137 alin. 3 lit. d)
pct. 19. (8) Persoanele care au primit ambalaje in schimbul unei garantii banesti au obligatia sa comunice periodic furnizorului de ambalaje, dar nu mai tarziu de termenul legal pentru efectuarea inventarierii anuale, cantitatile de ambalaje scoase din evidenta ca urmare a distrugerii, uzurii, lipsurilor sau altor cauze de aceeasi natura. In termen de 5 zile lucratoare de la data comunicarii, furnizorii de ambalaje sunt obligati sa factureze cu taxa cantitatile de ambalaje respective. Daca garantiile sunt primite de la persoane fizice de catre proprietarul ambalajelor, pe baza evidentei vechimii garantiilor primite si nerestituite se va colecta taxa pentru ambalajele pentru care s-au incasat garantii mai vechi de un an calendaristic.

Ajustarea bazei de impozitare
ART. 138
Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
a) daca a fost emisa o factura si, ulterior, operatiunea este anulata total sau partial, inainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum si in cazul anularii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza ca urmare a unui acord scris intre parti sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile sau in urma unui arbitraj;
d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;
e) in cazul in care cumparatorii returneaza ambalajele in care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circula prin facturare

Norme metodologice:
20. (1) In situatiile prevazute la art. 138 din Codul fiscal, furnizorii de bunuri si/sau prestatorii de servicii isi ajusteaza baza impozabila a taxei dupa efectuarea livrarii/prestarii sau dupa facturarea livrarii/prestarii, chiar daca livrarea/prestarea nu a fost efectuata, dar evenimentele prevazute la art. 138 din Codul fiscal intervin ulterior facturarii si inregistrarii taxei in evidentele persoanei impozabile. In acest scop furnizorii/prestatorii trebuie sa emita facturi cu valorile inscrise cu semnul minus cand baza de impozitare se reduce sau, dupa caz, fara semnul minus, daca baza de impozitare se majoreaza, care vor fi transmise si beneficiarului