Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale magazin on line
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

magazin on line

buna seara, doresc sa imi deschid un magazin on line si as avea nevoie de ceva sfaturi va rog:
1. vreau sa deschid un SRL cu un singur asociat si nu stiu daca sa aleg intre platitor sau neplatitor de TVA avand in vedere ca marfa o import
2.nu stiu care e codul CAEN pentru comertul electronic
3.daca eu sunt unicul asociat pot fi pentru moment si singurul salariat?
4.am nevoie de un punct de lucru?
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
orianadiana, utilizator
Faceti srl sau inteprindere individuala cu tva de la inceput - avantajul celei de a doua este ca va va costa mai putin la inceput-infiintarea, costuri reduse pt contabil...si nu numai
Codul caen este 4791-comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet
Pentru magazin online, ai nevoie dupa parerea mea de o societate cu raspundere limitata.
Daca faci import, trebuie obligatoriul sa te declari platitoare de TVA.
TVA-ul este obligatoriu la import.
Sau te referi la livrare intracomunitara?
Import se cheama comert cu o tara in afara comunitatii UE.

Daca esti asociatul unic, poti fi si salariatul unic al societatii.
Nu ai nevoie de punct de lucru, exista un cod caen special pentru comert internet
care se autorizeaza in afara sediilor (o mentiune speciala pe declaratia model 2).

Alberto Kurtyan
produsele le iau de inceput de la un furnizor din franta ceea ce e ok dar s-ar putea sa iau inca nu e sigur si din sua ceea ce banuiesc ca deja e obligatoriu TVA ca sa inteleg
Asociatul unic nu poate fi si angajatul societatii...cine ii semneaza contractul de munca? Poate sa si faca numai contract de asigurare...
S-a schimbat legea 31/1990

Art. 196^1. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

El semneaza, si la patron si la salariat.

Alberto Kurtyan