Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXA POLUARE
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXA POLUARE

Buna seara! In 2010 am platit 2600 lei taxa de poluare,doamnele de la finante mi-au spus ca din aceasta suma nu pot recupera nimic,vreau sa stiu daca este adevarat! Multumesc.
Se poate recupera 100%, inclusiv dobanzile legale la zi si cheltuielile de judecata.
horeabortan, utilizator
Si cam ce pasii ar trebui sa urmaresc?
lorecriss a scris:

Buna seara! In 2010 am platit 2600 lei taxa de poluare,doamnele de la finante mi-au spus ca din aceasta suma nu pot recupera nimic,vreau sa stiu daca este adevarat! Multumesc.

Nu este adevarat, poti recupera intrega suma plus dobanzile legale. Trebuie doar de incepi procesul la tribunal. Vb. cu un avocat e mai simplu. Succes.
Ar trebui ca intai sa urmati o procedura administrativa prealabila in care sa contestati la finante taxa si sa cereti banii inapoi. Aceasta procedura se poate evita datorita unui RIL in acest domeniu care a statuat faptul ca aceste cereri sunt admisibile in contencios administrativ si fara procedura prealabila.
Apoi urmeaza cererea de chemare in judecata, prin care sa solicitati instantei anularea deciziei de calcul ca taxei de poluare, anularea chitantei, rambursarea taxei si plata dobanzilor la zi.
Cea mai simpla varianta si mai sigura ar fi sa apelati la serviciile unui avocat pentru aceasta. Asa cum am mai spus intr-un mesaj anterior, am gasit zilele astea pe net un link de unde se putea achizitiona la un pret redus un cd cu toate informatiile necesare recuperarii in instanta, inclusiv cererile de chemare in judecata. Daca doriti, caut link-ul si vi-l trimit.
Da,e adevarat ca e mai simplu sa vb cu un avocat,dar vreau sa stiu daca si-a mai recuperat cineva taxa,sincer e o suma cam micuta 2600 de lei cat am platit eu,si nu vreau sa platesc si un avocat si sa umblu pe la tribunal si sa nu rez nimic...