avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier - condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier - condamnare cu suspendare

buna,am si eu o intrebare referitor la cazierul judiciar,daca in 2003 am fost condamnat la 3 anii cu suspendare si in tot acest timp nu am mai facut nimic imi mai apare ceva in cazierul meu judiciar sau este curat?multumesc
Cel mai recent răspuns: Razvan00123 , utilizator 23:51, 26 Iunie 2018
In cazul dumneavoastra a intervenit reabilitarea de drept. Mergeti la Directia Cazier judiciar si verificati daca mai apare ceva in cazierul dumneavoastra. Daca da, atunci formulati o cerere la instanta de judecata si solicitati sa se constate interventita reabilitarea de drept.
multumesc,dar se tine cont si de fatpa savarsita in vederea stergerii cazierului?fapta mea a fost o vatamare si violare de domiciliu si condamnarea a fost 2 si repectiv 3 ani cu suspendare si am fost condamnat in 2003 scuze ca nu am scris mai in detaliu dar imi este rusine cu ce am facut?mai imi ramane cazierul patat?mai intervine aici reabilitarea d drept in cazul meu?
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 864, el este reabilitat de drept.



multumesc,deci nu trebuie sa mai fac eu nici un demers ca sa imi fie cazierul curat?cand o sa imi scot cazierul nu o sa mai scrie nimic pe acea foaie?
Da, ati inteles.
In mod normal dupa ce se va scurge acel termen cazierul va redeveni alb.

Alte discuții în legătură

Reabilitare de drept puiuancaramona2002 puiuancaramona2002 Am avut in anul 2008 .6 luni cu suspendare si 2 ani si 6 luni de reabilitare doresc sa ma angajez si am nevoie de cazier imi este patat cazierul ? ma va ... (vezi toată discuția)
Cazier curat bbyRo bbyRo Bună ziua! Acum 4,5 ani am avut o condamnare de 2 luni inchisoare cu suspendare in baza art....(accident rutier din culpă).Acum 3 săptămâni când am ... (vezi toată discuția)
Cazier homonai homonai Intrebarea mea este ca am un proces penal incheiat pentru lovire si alte violente, cu o condamnare de 2 ani cu suspendare. Asta inseamna un cazier patat. Va fi ... (vezi toată discuția)