Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier - condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier - condamnare cu suspendare

buna,am si eu o intrebare referitor la cazierul judiciar,daca in 2003 am fost condamnat la 3 anii cu suspendare si in tot acest timp nu am mai facut nimic imi mai apare ceva in cazierul meu judiciar sau este curat?multumesc
In cazul dumneavoastra a intervenit reabilitarea de drept. Mergeti la Directia Cazier judiciar si verificati daca mai apare ceva in cazierul dumneavoastra. Daca da, atunci formulati o cerere la instanta de judecata si solicitati sa se constate interventita reabilitarea de drept.
multumesc,dar se tine cont si de fatpa savarsita in vederea stergerii cazierului?fapta mea a fost o vatamare si violare de domiciliu si condamnarea a fost 2 si repectiv 3 ani cu suspendare si am fost condamnat in 2003 scuze ca nu am scris mai in detaliu dar imi este rusine cu ce am facut?mai imi ramane cazierul patat?mai intervine aici reabilitarea d drept in cazul meu?
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 864, el este reabilitat de drept.

multumesc,deci nu trebuie sa mai fac eu nici un demers ca sa imi fie cazierul curat?cand o sa imi scot cazierul nu o sa mai scrie nimic pe acea foaie?
Da, ati inteles.
In mod normal dupa ce se va scurge acel termen cazierul va redeveni alb.