Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Neplata asigurare casa Prima Casa I
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Neplata asigurare casa Prima Casa I

Cum spune si titlul, este vorba de neplata asigurarii obligatorie a apartamentului meu luat prin Prima Casa (este in jur de 70E). M-am decis sa nu il mai platesc, deoarece nu mai am bani. Momentan nu am ramas in urma cu nicio plata la rate, nici o intarziere, nimic pentru ca mai sunt ajutat de bani si de parinti. :sorry:

Conform contractului, sunt obligat sa il platesc, iar daca nu il platesc, incalc una dintre obligatiile mele, iar acesta constituie CAZ DE CULPA. Banca are dreptul sa imi traga din bani, dar nu are de unde, ca m-am mutat cu contul de salariu la BT. Inca o problema... mai exista si un coplatitor.#-o

CE SE POATE INTAMPLA CU MINE IN CAZUL NEPLATII ASIGURARII? (si daca mai stiti, si cu coplatitorul?). Ratele inca le mai platesc fara intarzieri...

Multumesc.

edit: rog un admin sa mute unde trebuie topicul, am cautat peste tot un profil potrivit dar... nu am gasit.
fulminator, utilizator
Degeaba platiti acele rate la apartament fara intarziere. Polita de asigurare este pentru apartament in cazul in care intrati in imposibilitatea de a mai plati aceste rate. Nu neaparat acum, ci in viitor. Asigura anumite riscuri. Stiu ca este obligatorie, trebuie achitata. Nu as putea sa va spun care sunt consecintele in cazul neplatii acesteia, dar probabil la aceasta intrebare vor raspunde colegii mei.
Asigurarea nu este asigurare pentru plata creditului, ci este asigurare [editat]. Nu are nicio legatura cu incapacitatea imprumutatului de a plati platile, se refera la riscuri de gen: cutremur, inundatie, furt, vandalizare etc...
Alin Popescu, administrator
In cazul in care asigurarea nu este obligatorie (se pot impune penalitati) atunci puteti alege o asigurare mai ieftina, cea PAID care costa 80 de lei
Aveti un contract de credit in care este stipulata obligativitatea incheierii asigurarii.Contractul de asigurare este distinct de contractul de credit.
Despre penalitati putem vorbi doar in ceea ce priveste ratele la banca.
Banca are dreptul sa solicite incheierea unei asigurari cata vreme bunul este ipotecat.Se asigura ca isi primeste banii indiferent de situatie.Dealtfel,este in interesul dv. sa incheiati asigurarea.Daca bunul piere in intregime(ceea ce nu va doresc) ramaneti dator bancii si,in plus,fara un acoperis deasupra capului.
Asiguratorul acopera acest risc,in schimbul primei de asigurare.Sanctiunea neplatii este lipsa calitatii de asigurat.Contractul este reziliat pentru neplata.
Poate cei de la banca nu au observat acest aspect.Oricum,nu vad o problema pentru banca de a retine din banii pe care ii platiti drept rata la credit,suma reprezentand prima de asigurare(caz in care ramaneti cu restanta....).
Aveti dreptul sa incheiati asigurarea acolo unde credeti de cuviinta(in conditii normale).Prima de asigurare se poate plati si in rate lunare.

Banca este interesata de suma asigurata la cladire.In rest,bunurile,furtul,raspundere civila sau ce ar mai fi,sunt riscuri care tin strict de optiunea dv.
floare _de_ colt, utilizator

Aveti un contract de credit in care este stipulata obligativitatea incheierii asigurarii.Contractul de asigurare este distinct de contractul de credit.
Despre penalitati putem vorbi doar in ceea ce priveste ratele la banca.
Banca are dreptul sa solicite incheierea unei asigurari cata vreme bunul este ipotecat.Se asigura ca isi primeste banii indiferent de situatie.

Corect pana aici.

Dealtfel,este in interesul dv. sa incheiati asigurarea.Daca bunul piere in intregime(ceea ce nu va doresc) ramaneti dator bancii si,in plus,fara un acoperis deasupra capului.

Si pe mine ma tot bat gandurile astea de la o vreme incoace. De mult timp meditez cum sa piara un apartament in intregime. Incorect, in ce priveste interesul meu, insa. Eu sunt de parere ca NU MERITA sa iti faci asigurare (dar asta e alta poveste) si as dori sa ramanem la parerea mea ca si cum ar fi o axioma de baza in ce priveste topicul asta. Repet: eu consider ca nu e interesul meu sa imi fac asigurare.

Asiguratorul acopera acest risc,in schimbul primei de asigurare.Sanctiunea neplatii este lipsa calitatii de asigurat.Contractul este reziliat pentru neplata.
Poate cei de la banca nu au observat acest aspect.Oricum,nu vad o problema pentru banca de a retine din banii pe care ii platiti drept rata la credit,suma reprezentand prima de asigurare(caz in care ramaneti cu restanta....).

In sfarsit ajungem sa dezbatem problema. Citez din contractul meu:

[...]imprumutatul nu isi indeplineste obligatia de asigurare, Banca are dreptul, fara a fi obligata, sa asigure imobilul in numele si pe costul imprumutatului iar Imprumutatul mandateaza Banca sa debiteze conturile sale curente in lei cu contravaloarea costului asigurarii imobilului[...]

si

Baca are dreptul:[...] sa debiteze conturile imprumutatului cu orice datorie restanta

si

Cazuri de culpa: Neindeplinirea de catre imprumutat a oricarei obligatii contractuale da dreptul bancii de a nu efectua tragerea sau, in cazul in care creditul a fost deja tras, de a declara soldul creditului scadent imediat, indiferent de graficul de rambursare si ca urmare sa ia orice masura pe care o considera necesara pentru a-si recupera pagubele cauzate in acest mod.

Dar... beneficiarul politei de asigurare va fi STATUL ROMAN reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, sau, dupa caz, Banca de la data la care FNGCIMM refuza cererea de plata a Garantiei.

Sa inteleg ca eu daca nu platesc asigurarea, paguba nu va fi a bancii, ci a statului? Si sa inteleg ca odata ce nu e paguba bancii, banca nu poate sa recupereze acesti bani pentru ca nu ea este beneficiar? Primul citat din contract spune clar ca banca poate sa imi debiteze contul meu in lei cu contravaloarea asigurarii, chiar si contul meu de Prima Casa, daca nu mai am alt cont la ei? Ok, il debitezea si pe ala, dar eu continui sa nu il platesc si sa imi platesc doar contravaloarea ratei... Atunci?
fulminator, utilizator