avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate iesi la pensie anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate iesi la pensie anticipat?

Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a II-a adica intre anii 1979-2001 si apoi lucrand pana in prezent normal. La acesti ani se mai adauga inca 5 ani deoarece tata este revolutionar, deci in total are 43,5 ani de munca .
Poate iesi in prezent la pensie anticipat ???
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:02, 30 Iulie 2013
Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).
Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

Varsta standard de pensionare pentru un barbat nascut in 1960 este de 65 ani.
Ultima modificare: Luni, 23 Aprilie 2012
ContSters42179, utilizator
ramona_84 a scris:
La acesti ani se mai adauga inca 5 ani deoarece tata este revolutionar, deci in total are 43,5 ani de munca .

Perioada de 5 ani nu se adauga stagiului realizat, ci se scade din varsta standard de pensionare. Varsta standard de pensionare se reduce in acest mod numai cand discutam despre pensie pentru limita de varsta.

ramona_84 a scris:
Poate iesi in prezent la pensie anticipat ???

Varsta la care tatal dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala este de 60 de ani si nu poate fi mai mica. Nu discutam despre pensie anticipata, intrucat tatal dvs. nu a realizat stagiul de 43 de ani prevazut de lege.

Insa, pe tatal dvs. nu il intereseaza aceasta categorie de pensie intrucat poate beneficia de pensie pentru limita de varsta mult mai devreme, respectiv atunci cand va implini 55 de ani. Varsta standard de pensionare de 65 de ani se reduce cu 10 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca si potrivit dispozitiilor Legii nr. 341/2004.
Am în familie următoarea situaţie: absolvent facultate 5 ani curs de zi, cu diplomă, stagiu militar de 1 an şi 4 luni, la data de azi are vârsta de 57 de ani şi vechime în muncă neîntreruptă (deci fără a fi incluşi anii de facultate şi de stagiu militar) de 30 de ani. Din aceşti 30 de ani, între 1983 şi 1997, 3 ani au fost în grupa I de muncă 100%, iar 11 ani au fost în grupa I în proporţie de 75%. Activitatea anilor de grupa I se regăseşte în Anexa 2, art 24 din Legea unitară a pensiilor, dar numele întreprinderii nu este listat în Anexa 3 a aceleiaşi legi.
De asemenea, beneficiază de Legea 341, având brevet de Luptător remarcat prin fapte deosebite.
Ţinând cont de aceste date, ce opţiuni de ieşire mai devreme la pensie are ?
Ultima modificare: Luni, 29 Iulie 2013
anita2007, utilizator
Limita de varsta la 58 de ani.
Reducerea este de 7 ani din 65.
2 ani pentru 11 ani de grupa I-a in procent de 100% + 5 ani potrivit legii 341/2004.
Mulţumesc foarte mult pentru răspuns.
Totuşi am o nelămurire: diminuarea pentru grupa I înţeleg că aţi calculat-o considerând-o drept condiţii deosebite de muncă. Faptul că activitatea se încadrează în Anexa 2 art.24 (Art.30 alin.1 lit.e) nu permite considerarea drept condiţii speciale, diminuarea în acest caz făcându-se nu cu 3 luni, ci cu 6 luni pentru fiecare an de grupa I ?
Ultima modificare: Marți, 30 Iulie 2013
anita2007, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata dinua dinua Buna ziua, as dori sa va intreb cand un barbat , nascut in iunie 1957 , cu vechime in munca de 36 ani , dintre care 21 ani grupa a doua , cand poate iesi la ... (vezi toată discuția)
Formula de calcul a pensiei de limita de varsta mihaipeste55 mihaipeste55 P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va ... (vezi toată discuția)