Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs ICCJ

Imi explica va rog si mie cineva cum de anumite dosar, gen 278^1 ajung sa se judece cu recurs la ICCJ?

[ link extern ]
Da. Este de fapt o contestatie in anulare, respinsă ca inadmisibilă de Curtea de Apel Ploieşti, definitivă, dar atacată cu recurs, care probabil va fi respins ca inadmisibil de ICCJ.
Da, in prezent recursul nu mai este reglementat de lege pe aceasta procedura.
De aceea, recursul se va respinge ca inadmisibil.
Cu alte cuvinte sunt oameni care inca incerca cu "recurs in anumale" pe penal contra unei sentinte definitive date de o judecatorie/tribunal ? Sau este vorba de magistrati, ca ei parca sunt audiati/anchetati de catre Parchetul general sau ceva genul
xuser, utilizator
Din intrebare rezulta ca este vorba de recurs si nu de prima instanta.
Asadar, nu pare sa fie vorba de magistrati si sa se afle in prima instanta.
Si eu m-am uitat sa vad daca se refera la recurs sau la prima instanta.
In ce masura poate un dosar sa ajunga la I.C.C.J, care sunt pasii de urmat pentru a face o actiune catre Inalta Curte ?