avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs ICCJ

Imi explica va rog si mie cineva cum de anumite dosar, gen 278^1 ajung sa se judece cu recurs la ICCJ?

[ link extern ]
Da. Este de fapt o contestatie in anulare, respinsă ca inadmisibilă de Curtea de Apel Ploieşti, definitivă, dar atacată cu recurs, care probabil va fi respins ca inadmisibil de ICCJ.
Da, in prezent recursul nu mai este reglementat de lege pe aceasta procedura.
De aceea, recursul se va respinge ca inadmisibil.
Cu alte cuvinte sunt oameni care inca incerca cu "recurs in anumale" pe penal contra unei sentinte definitive date de o judecatorie/tribunal ? Sau este vorba de magistrati, ca ei parca sunt audiati/anchetati de catre Parchetul general sau ceva genul
Ultima modificare: Marți, 8 Mai 2012
xuser, utilizator
Din intrebare rezulta ca este vorba de recurs si nu de prima instanta.
Asadar, nu pare sa fie vorba de magistrati si sa se afle in prima instanta.
Si eu m-am uitat sa vad daca se refera la recurs sau la prima instanta.
In ce masura poate un dosar sa ajunga la I.C.C.J, care sunt pasii de urmat pentru a face o actiune catre Inalta Curte ?

Alte discuții în legătură

Contestatie la hotararea de neincepere a urmaririi penale amuri amuri Buna ziua! As dori sa stiu cum se formuleaza o contestatie la o Hotarare de neincepere a urmaririi penale, avand in vedere ca toate probele din plangerea ... (vezi toată discuția)
Contestatie nup liliaxinte liliaxinte Acum 3(trei ani) mi-a fost talharit apartamentul in care locuiesc. In acelasi timp au fost sparte mai multe apartamente in zona. Mi-au fost furate mai multe ... (vezi toată discuția)
Pot ataca in instanta rezolutia procurorului de n.u.p? Traian ionescu Traian ionescu Am facut o plangere de abuz in serviciu .Procurorul , fara sa ma audieze macar a dat n.u.p..Am contestat la superior.Mi s-a respins.pot s-o atac in instanta? ... (vezi toată discuția)