avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina in romania
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina in romania

Buna seara,
As dori sa fiu si eu lamurit referitor la taxele inmatricularii unei masini in romania pentru prima data!
Vreau sa imi cumpar un bmw care are un motor de 2500 cm3 si este destul de veche 99' euro 2.
Cum as putea proceda ca sa scap de taxele exorbitante( spun taxe deoarece nu am inteles foarte bine ce se mai plateste taxa de prima inmatriculare, taxa de mediu)...
Care ar fi solutia optima,care ar fi costrurile si daca imi puteti recomanda pe cineva. Sunt din brasov!
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Laura Tolea , Avocat 20:57, 23 Mai 2012
Sper că stiti că la o masina de 2500 cm3 veti plati un impozit imens.
1-Regulamentul prezentului forum nu permite reclama,astfel incat problema cu recomandatul de persoane ,nu poate fi onorata
2-Pentru aflare costuri taxa ,accesati calculatorul de taxa si conditionat de caracteristicile tehnice ale autovehiculului,veti afla concret valoarea de plata
3-Facilitatea scutirii de plata taxei este legal prevazuta pentru anumite categorii de persoane,care beneficiaza de anumite prevederi legale
Nu m ati lamurit deloc! Intrebam care sunt metodele pentru a nu plati taxa auto! Cat este taxa stiu si eu in jur de 5000 euro eea ce nu ma multumeste! Care este procedura de a da statul in judecata si daca se mai poate aplica aceasta portita in ocolirea acestei taxe ilegale parerea mea! Impozitul nu ma sperie foarte tare banuiesc ca se calculeaza doar dupa capacitatea cilindrica nu si dupa anul autovehiculului!?
In baza noii legi nu stiu daca mai puteti ocolii taxa.

Impozitul va fi aproximativ 900 lei pe an.
se poate inmatricula pe obligatia de a face, adica a obliga serviciul inmatriculari de a inmatricula autoturismul fara plata taxei de poluare
Dupa refuzul celor de la inmatriculari se initiaza o actiune pe contencios la tribunalul de care apartineti
Se admit si pe noua lege , asta chiar de pe la inceputul lui aprilie, si va asgur ca am vazut si in recurs mentiinute sentintele tribunalului

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto fara plata taxei pacaliciosu pacaliciosu Va salut ! Avand in vedere ca taxa de inmatriculare a masinilor in Romania este ilegala si aberanta, caut un avocat dispus sa ma ajute in actionarea statului ... (vezi toată discuția)
Impozit auto anual perlutina perlutina Am o autoutilitara de 2500 cm si un jeep de 2500. Care este impozitul anual ? Este diferenta intre aceste doua masini sau este acelasi ? (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina fara taxa de poluare tigralor tigralor buna ziua ! anul trecut am castigat procesul cu statul ca sa imi inmatriculez masina fara plata taxei de poluare, intre timp am plecat din tara si nu am ... (vezi toată discuția)