Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cu recurs odata cu fondul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cu recurs odata cu fondul

Ce inseamna "cu recurs la data fondului"? Cum la Tribunalul Bucuresti termenele depasesc 1,5 ani, am facut cerere de devansarea termenului de judecata. Nu am fost citat, nu mi s-a comunicat nimic, dar am vazut pe site ca mi s-a respins cererea ca neintemeiata. Credeam ca varsta de peste 70 de ani poate fi un motiv. Cred ca, pentru mine, "recurs la data de fond" inseamna NIMIC. Multumesc!
Probabil este vorba de ""recurs odata cu fondul"', ceea ce inseamna ca puteti ataca un act premergator hotararii de fond (ex o incheiere a instantei) doar prin recursul pe care il veti exercita impotriva hotararii de fond.
Aveti dreptate, asa este formularea. Eu, nefiind obisnuit cu acesti termeni, nu am redat exact. Va multumesc! Cu bine!
incercati din nou, formulati o noua cerere, care se numeste cerere de preschimbare a termenului de judecata ; aratati si faptul ca aveti o varsta inaintata, poate va mai vin si alte idei; este posibil ca de data asta sa vi se admita preschimbarea si sa vi se dea un termen mai scurt
@avocat_deliachirila, precum si alti specialisti in domeniul pensiilor
Recurs odata cu fondul

Revin la problema de mai sus prin care intrebam ce inseamna "recurs odata cu fondul".
Ma gasesc exact in situatia urmatoare:
- in 6.11.2008, am depus la Casa de Pensii adeverinta de lucru in grupa a II-a de munca pentru o perioada de 4 ani, 9 luni si 25 de zile.
- adeverinta a prezentat doua aspecte: se referea la o perioada mai mica de 5 ani si a fost depusa dupa data de 2.11.2008 (dupa aparitia Legii 218/2008).
- asta a insemnat ca nu am intrat sub incidenta OUG 100/2008 si nici a Legii 263/2010, Art. 169
- am intrat numai sub incidenta Legii 218/2008
- urmare, Casa de Pensii mi-a recalculat pensia, acordandu-mi suma de bani incepand cu 1.12.2008, intai ale lunii urmatoare depunerii cererii, ceea ce este corect.
- Suma de bani am primit-o in 14.03.2011, odata cu decizia de recalculare, care a fost emisa pe 26.01.2011.
- Pana sa primesc decizia si banii, am chemat in judecata Casa de Pensii, pe 1.04.2010, pentru neaplicarea Legii 218/2008.
- La data instantei de fond, 9.02.2011, nu primisem decizia de recalculare si nici nu am fost anuntat, altfel, chemarea in judecata ar fi fost fara obiect. Nu aveam de unde sa stiu ca mi se vor acorda drepturile, chiar si dupa 2 ani;
- Instanta de fond a decis sa mi se acorde suma de recalculare, dar incepand cu 1.01.2011 (Art. 169, Legea 263), intrucat am primit suma "avans" prin OUG 100/2008, incepand cu 1.10.2010. Aceasta sentinta/hotarare a fost total eronata, din motivele aratate mai sus.
- Urmare Hotararii Instantei, Casa de Pensii a procedat la debitarea mea cu suma incasata "necuvenit" pe perioada 1.12.2008 - 1.01.2011.
- Recursul la hotararea judecatoreasca amintita mi s-a respins, fara replica (nu stiu cum sa ma exprim) si hotararea a devenit definitiva.
- Intre timp, am contestat Decizia de debit, apoi am chemat in judecata Casa de Pensii in aceasta chestiune. Azi am avut primul termen. Nici nu mi s-a dat voie sa vorbesc. Am reusit sa spun ca suma ce mi s-a acordat initial a fost bine calculata, am avut la dosar comunicarea Casei in acest sens (emisa la cererea mea). Am mai depus niste precizari din presa privind aplicarea Legii 218 pt. cazurile speciale (sub 5 ani, dupa 3.11.2008), adica acordarea recalcularii intr-o singura transa, inepand cu intai ale lunii urmatoare;
Acum, nu stiu cum sa atac, cum sa declar recurs asupra hotararii anterioare, total eronata.
Cu multe multumiri!
~ Conținut șters la cerere ~