Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat 90 zile (11 luni de la suspendare)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat 90 zile (11 luni de la suspendare)

Buna ziua,

Permisul mi-a fost suspendat pe la mijlocul lui iulie 2011 pe fondul consumului de alcool (0,11). Suspendarea a fost pe 3 luni + 1 luna din cate am inteles.
Eu in august am plecat la studii in strainatate, iar acum urmeaza sa ma intorc in Romania prin iunie-iulie.

Intrebarea mea este: pot conduce in tara pana cand ajung in orasul meu sa-mi ridic permisul? Este considerat tot suspendat chiar daca perioada de suspendare a trecut?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Sfatul meu este sa nu conduceti pana nu mergeti sa verificati.
chiar si in situatia in care permisul nu ar fi suspendat ,la un eventual control al politiei puteti fi sanctionat contraventional pentru lipsa permisului de conducere.

Art.101. - - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni (de la 6 la 8 puncte-amendă); următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevăzute la art.35 alin.(2).

Art.35. - (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege.
O astfel de amenda ar fi de suportat, dar o amenda penala nu. :)
As dori, totusi, un raspuns mai clar la intrebare, daca se poate.

Multumesc.
daca nu doriti sa urmati sfatul lui @patrascurazvan sa verificati pur si simplu printr-un telefon daca permisul este suspendat sau nu, un raspuns mai clar la intrebare este redat mai jos .

Permisul mi-a fost suspendat pe la mijlocul lui iulie 2011 pe fondul consumului de alcool (0,11). Suspendarea a fost pe 3 luni + 1 luna din cate am inteles.
Eu in august am plecat la studii in strainatate, iar acum urmeaza sa ma intorc in Romania prin iunie-iulie.

din ce relatati se intelege ca ati plecat in luna august fara sa dati testul pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie (13/15) conf. art. 106 -(1), prin urmare perioada de suspendare a fost prelungita cu 30 de zile, "+1 luna" a fost bonusul conform art. 106-(2).

in conformitate cu prevederile art. 106-(2), perioada de suspendare se prelungeste cu 30 de zile dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie.

cum nu ati promovat testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie se intelege ca permisul de conducere este in continuare suspendat.:(

pana nu promovati testul 13/15 permisul de conducere nu se restituie. indiferent ca au trecut 11 sau 24 de luni de la suspendare.

conditia restituirii permisului de conducere este promovarea testului pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie.

sper ca raspunsul este destul de clar chiar daca nu este un raspuns pozitiv.

Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

b) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;

c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.

(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

cireasa de pe tort:

Art.86. -(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
cyan, moderator
dl-e @cyan, cu tot respectul,
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

Deci daca nu se prezinta la reexaminare, perioada se prelungeste cu 30 zile.
Deci omul are areptul de a conduce.
Dvs vedeti lucrurile altfel?