Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reputatia profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reputatia profesionala

Dar daca angajatorul nu e obligat s-o elibereze, ceea ce e echivalentul la a zice ai o proasta reputatie profesionala si sociala?

Sa presupunem ca anagajatorul si-a inscenat penal un angajat, a dat declaratii oficial si neoficial in toate partile aducand daune reputatiei profesionale si onoarei angajatului maxim. Aceasta nu constituie un caz concret de daune aduse reputatiei
in civil, chiar doar si pe faptul ca a refuzat sa elibereze o referinta oficial?

Certificatul de reputatie profesionala si sociala este obligatoriu a se elibera, la fel ca adeverinta de venit?
masayoshi, utilizator