Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... demersuri pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

demersuri pensie alimentara

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog daca pensia alimentara a fost stabilita 178 lei,dar paratul trimite doar cate 100lei,cum pot lua si restul sumei?Asta se intampla cam de 1 an de zile.
Cui trebuie sa ma adresez prima oara?ce acte trebuie sa depun?Si la politie trebuie sa depun vreo hartie?
Multumesc
face-ti plangere la Parchetul de pe langa Judecatoria unde domiciliati pentru savarsirea de catre respectivul a infractiunii de abandon de familie , fapta prev. si ped de art.305 Cod Penal . (neplata pensiei de intretinere)

Chiar daca el plateste doar o parte a pensiei alimentare?
gi-jane2, moderator

Nu ar fi mai potrivită o poprire pe salariu?
gi-jane2, moderator
[[ nu mai citati din mesajele anterioare, multumesc]
A avut pana cand si-a dat demisia,pentru nu a mai platii pensia,apoi a inceput munca la negru.
gi-jane2, moderator
Art. 305. - Abandonul de familie
Sãvârsirea de cãtre persoana care are obligatia legalã de a întretine, fatã de cel îndreptãtit la întretinere, a uneia dintre urmãtoarele fapte:
a) pãrãsirea, alungarea sau lãsarea fãrã ajutor, expunându-l la suferinte fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credintã a obligatiei de întretinere prevãzute de lege;
c) neplata cu rea-credintã, timp de 2 luni, a pensiei de întretinere stabilitã pe cale judecãtoreascã, se pedepseste, în cazurile prevãzute la lit. a) si b) cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendã, iar în cazul prevãzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendã.
Actiunea penalã se pune în miscare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrtilor înlãturã rãspunderea penalã.
Dacã pãrtile nu s-au împãcat, dar în cursul judecãtii inculpatul îsi îndeplineste obligatiile, instanta, în cazul când stabileste vinovãtia pronuntã împotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionatã a executãrii pedepsei, chiar dacã nu sunt îndeplinite conditiile prevãzute în art. 81.
Revocarea suspendãrii conditionate nu are loc decât în cazul când, în cursul termenului de încercare, condamnatul sãvârseste din nou infractiunea de abandon de familie .

Poprirea pe salariu se face in urma unei actiuni in instanta... daca acesta are salariu.