Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din cic

data nastere copil 2.06.2010
sfarsit perioada suspendare 1.06.2010.
cerere anjagat reluare activitate 4.06.2012
ce acte se intomesc si daca este corecta cererea angajatului/
1. Indemnizatia pentru CCC se plateste pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani, adica 02.06.212.

2. Incepand cu data de 03.06.2012 trebuie sa reia activitatea chiar daca aceasta data pica intr-o zi in care nu se lucreaza.

3. - In perioada cat a fost in CCC a avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica era tot salariata acelui angajator numai ca nu presta munca si nu primea salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

4. Inainte de a implini copilul 2 ani face o cerere catre angajator prin care solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, incepand cu data de 03.06.2012.

5. Angajatorul emite o decizie de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM incepand cu data de 03.06.2012 (aceasta decizie o inregistreaza in Revisal).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tinand cont ca 3 si 4 iun sunt zile nelucratoare , decizia va avea numar de inregistare din 1 iun sau cu data de 5 iun?
puteti sa imi precizati unde anume este stipulat faptul ca angajatul trebuie sa faca cererea mai sus mentionata?
Decizia se poate emite si cu data de 01.06.2012 iar inregistrarea in Revisal se face in termen de 20 de zile lucratoare de la data reluarii activitatii (v. HG 500/2011 privind Revisal).
in conditiile in care angajatul face cerere de incetare a suspendarii cu data de 4.06.2012 si reluare a activitatii cu 4.06.2012 si depune cererea pe 4.06.2012, angajatorul poate emite decizie de incetare a suspendarii vineri, 1.06.2012 ?
fara sa aiba cererea angajatului?