Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal alcool la volan

Dupa aproximativ 2 luni si jumatate de la depistarea in trafic cu alcoolemie sunt in posesia tuturor probelor , respectiv 0,70 prima 0,55 a doua , recalculare 0,85 stau si intreb acum posibile consecinte deoarece urmeaza ca dosarul sa ajunga la parchet!!! Multumesc tuturor celor care vor posta
Cat a fost pe etilotest?
Riscati maxim o amenda administrativa.
0,42 etilotest , exista si posibilitatea de trimitere in instanta? va multumesc
deci ambele probe v-au iesit sub 0.80 si ati solicitat recalculare la care v-a iesit mai mult.
Oricum, in orice caz, NU veti ajunge in instanta.
Avand in vedere ca valoarea alcoolemiei este sub 0.80 g/l alcool pur in sange, fapta nu constituie infractiune, iar sanctiunea va consta in suspendarea permisul pe o perioada de 90 de zile si aplicarea unei amenzi

De ce ati mai solicitat recalcularea alcoolemiei in conditiile in care valorile erau sub 0.80g/l alcool? Ca sa va ingreunati situatia mai mult?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
nu eu am solicitat recalcularea ci politistul care a vrut sa vada care a fost valoarea in momentul oprii in trafic acesta fiind scopul , deoarece din momentul testarii cu etilo pana la recolatarea primei probe au trecut 50 de minute....., acum zilele viitoare dosarul v-a pleca la parchet cu o propunere pentru solutionare , oare daca recalcularea a iesit usor peste 0,80 se va finaliza administrativ cel mult banuiesc , astept pareri Multumesc