avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal alcool la volan

Dupa aproximativ 2 luni si jumatate de la depistarea in trafic cu alcoolemie sunt in posesia tuturor probelor , respectiv 0,70 prima 0,55 a doua , recalculare 0,85 stau si intreb acum posibile consecinte deoarece urmeaza ca dosarul sa ajunga la parchet!!! Multumesc tuturor celor care vor posta
Cel mai recent răspuns: Iroi , utilizator 07:17, 19 Iunie 2012
Cat a fost pe etilotest?
Riscati maxim o amenda administrativa.
0,42 etilotest , exista si posibilitatea de trimitere in instanta? va multumesc
deci ambele probe v-au iesit sub 0.80 si ati solicitat recalculare la care v-a iesit mai mult.
Oricum, in orice caz, NU veti ajunge in instanta.
Avand in vedere ca valoarea alcoolemiei este sub 0.80 g/l alcool pur in sange, fapta nu constituie infractiune, iar sanctiunea va consta in suspendarea permisul pe o perioada de 90 de zile si aplicarea unei amenzi

De ce ati mai solicitat recalcularea alcoolemiei in conditiile in care valorile erau sub 0.80g/l alcool? Ca sa va ingreunati situatia mai mult?
Ultima modificare: Marți, 19 Iunie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
nu eu am solicitat recalcularea ci politistul care a vrut sa vada care a fost valoarea in momentul oprii in trafic acesta fiind scopul , deoarece din momentul testarii cu etilo pana la recolatarea primei probe au trecut 50 de minute....., acum zilele viitoare dosarul v-a pleca la parchet cu o propunere pentru solutionare , oare daca recalcularea a iesit usor peste 0,80 se va finaliza administrativ cel mult banuiesc , astept pareri Multumesc

Alte discuții în legătură

0.45 in aerul expirat anno anno In data de 12.05.2011,ora 4:40 am fost oprit de catre politie pentru a vedea daca am baut,in momentul in care mi-au pus etilotestul a iesit 0.45 in aerul ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan - cam cat ar putea iesi la recalculare? alex_tibi alex_tibi buna ziua la fel ca si multi altii de pe aici am calcat si eu pe bec am fost oprit de politia rutiera dupa ce consumasem aproximativ 2 beri 0,33 ,, am fost ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru alcool bugiualina bugiualina in data de 14 08 2010 sotul meu a fost prins la volan cu o alcoolemie de 0,59 in etilotest la singe 1,10 prima proba 1,25 a doua proba ,pe data de 03 01 2011 a ... (vezi toată discuția)