Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori-Italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori-Italia

o familie de tineri casatoriti (6ani de casnicie) au plecat acum 3ani impreuna cu 2copiii minori ai lor in italia,acolo casnicia lor a luat sfarsit iar tanara mama care a ramas singura in italia cu 2copii ar vrea sa divorteze si sai fie incredintati minori numai ei ,cum trebuie sa procedeze! multumim! :(
Se intoarce tanara mamica in tara cu cei doi copii si divorteaza la judecatoria competenta de la ultimul domiciliu din tara.Daca tata e tot in Italia bine ar fi sa -i stie adresa.Copiii vor fi audiati de instanta de judecata daca au intre 7-10 ani (legea spune 10 ani insa se audiaza uneori si daca au peste 7 ani).
Cu stima,
av. M.Hornea
mama nu poate veni cu copii in tara ptr. ca are rezidenta cu copiii in italia si are si un contract de munca aici,copii aici merg la scoala............viata lor de mici este in italia
Atunci mamica trimite procura speciala de reprezentare in procesul de divort, unui avocat.Important este sa stiti unde se afla sotul-adresa sa exacta.De asemenea minorii trebuie audiati in procesul de divort...asa spune legea, daca au peste 7 ani.
Mihaela Hornea, Avocat
copiii nu au peste 7ani(3ani si 6ani)mama ar dori sa stie daca are vreo sansa la autoritate parinteasca unica
autoritatea tutelara exclusiva se acorda in cazuri strict si limitativ prevazute de lege. Nu cred ca mamica are aceasta sansa doar daca tata e decedat, pus sub interdictie judecatoreasca, decazut din drepturile parintesti, sau din orice alte motive, se afla in neputinta de a-si exprima vointa. Exista o sansa insa posibilitatile sunt minime.
Mihaela Hornea, Avocat