Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce documente contine dosarul pentru inregistrarea unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce documente contine dosarul pentru inregistrarea unui ccm la nivel de unitate la itm?

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ce documente ar trebui sa depun la itm pentru a-mi fi inregistrat contractul colectiv de munca la nivel de unitate?
Deocamdata am atasat la dosar: contractul colectiv de munca, semnat de catre toate partile, pe toate paginile, in 3 exemplare; decizia de numire a comisiei de negociere din partea angajatorului unde se face mentiunea persoanelor imputernicite sa semneze contractul, in 3 exemplare, procesul verbal al sedintei prin care au fost desemnati reprezentantii salariatilor , in 3 exemplare si tabelul cu persoanele care au luat parte la sedinta; convocatorul pentru negociere, in 3 exemplare; procesele verbale de negociere, in 3 exemplare si nu mai stiu ce documente sa mai pun.
Mi-ar fi de mare folos un model de cerere pentru inregistrarea contractului la itm.
Oare ce ar mai trebui sa adaug sau sa fac?
Gasiti aici delatii despre ce va intereseaza
[ link extern ]
Art. 143din legea 62 din 2011
2) Dosarul intocmit in vederea inregistrarii va cuprinde:
a) contractul colectiv de munca, in original, redactat in atatea exemplare cate parti semnatare sunt, plus unul pentru depozitar, semnate de catre parti;
b) dovada convocarii partilor indreptatite sa participe la negociere;
c) imputernicirile scrise pentru reprezentantii desemnati in vederea negocierii si semnarii contractului colectiv de munca;
d) dovezile de reprezentativitate ale partilor. In cazul grupului de unitati constituit numai pentru negocierea unui contract colectiv de munca la acest nivel, dovezile de reprezentativitate pot fi cele ale membrilor partii sindicale, conform art. 134 lit. B si art. 135 alin. (2), partea patronala facand dovada constituirii grupului de unitati, conform prevederilor art. 128 alin. (3), in vederea negocierii;
e) procesele-verbale ale negocierii, redactate in atatea exemplare cate parti semnatare sunt, plus unul pentru depozitar, continand pozitia partilor;

Catre,

INSPECTORATUL TERITORIAL AL..............................

Alaturat, inaintam ?pentru inregistrare- CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA al -----------------------------------. pentru anul --------------------
Obiectul de activitate, conform Certificatului de inregistrare la numarul de ordine in Registrul Comertului ---------------------------, il reprezinta --------------------------------sau - COD CAEN rev.2 ---------------- la activitatea principala .
Patrimoniul social , capitalul social al ----------------------------------. este de stat. privat , majoritar de stat, majoritar privat......................
Numarul total de salariati beneficiari ai contractului colectiv de munca este de ------------------- salariati, corespunzator numarului mediu de salariati propus prin bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul ----------------------
Durata contractului colectiv de munca este de ----------------- si se va aplica de la data de ----------------------------ulterioara datei de inregistrare-pana la data de ----------------- cu posibilitatea de prelungire.
La elaborarea contractului colectiv de munca au fost respectate clauzele C,C.M. la nivel superior.
Salariul minim negociat la nivelul-----------------------., potrivit articolului -------------- din contractul colectiv de munca ? nu poate fi sub salariul de baza minim pe economie stabilit prin hotarare de guvern?.
La articolul ---------------- din cuprisul C.C.M. sunt prevazuti coeficientii minimi si maximi de ierarhizare a salariilor pe categorii de personal( functii, meserii), cu respectarea Codului ocupatiilor din Romania, coeficienti care stau la baza construirii grilelor de salarizare.

La patrimoniu sau capital veti trece ce tip de capital are unitatea pentru care depuneti contractul

MANAGER, DIRECTOR GENERAL

Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Gasiti aici delatii despre ce va intereseaza
[ link extern ]

Si daca nu se mai incheie CCM si evident nici nu se mai inregistreaza la ITM nici un act in aceasta privinta, ce acte trebuiesc intocmite in caz de control?
Nu stiu care este diferenta (si aici ma refer la acte) in ce priveste inregistrarea ccm-ului la ITM si Negocierea acestuia?
Convocatorul banuiesc ca va trebui, Procesul verbal de negociere in care se precizeaza ca nu se incheie ccm, si va mai trebui si tabelul cu salariatii firmei si semnaturile acestora pt alegerea reprezentantilor?
Va rog daca imi puteti spune si mie exact ce acte se incheie pt negocierea ccm-ului unde aceste nu se incheie si unde pot gasi formulare necesare
Multumesc
In cazul in care nu se ajunge la un acord comun intre sindicat si patronat cu privire la incheierea unui ccm , dovada ca ati negociat contractul colectiv de munca la nivel de unitate,in cazul unui control al ITM-ului se va face cu procesul-verbal incheiat in acest sens.

Un model gasiti aici
[ link extern ]
Multumesc mult.
Imputernicirle acelea scrise sunt obligatorii chiar daca nu avem sindicat?nu am gasit nici un model in acest sens decat pt cei cu sindicat

Gabriela Pintea, Consilier juridic