Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salarul !
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salarul !

As dori sa stiu daca se poate afla din fisa fiscala cati bani am primit pe o luna :) De exemplu venit brut scrie 1812 deduceri personale 150 alte deduceri scrie zero venit baza de calcul scrie 1386 si impozit lunar 222.Intreb asta pt ca noua nu se da fluturas de salar.Si vreau sa stiu ca daca cat am primit pe card e suma care trebuia pt luna aia.
Venit brut 1812lei
CASS 5,5%X1812=100
CAS 10,5%X1812=190
SOMAJ 0,5%X1812=9
.....................................
TOTAL CONTRIBUTII=100+190+9=299
DEDUCERE PERSONALA=150
VENIT BAZA CALCUL=1812-(299+150) =1363
IMPOZIT LUNAR 16%X1363=218
SALARIUL NET=1812-299-218=1295lei

1295e suma neta,ce trebuie sa o luati pe card,daca nu aveti vreo retinere,dar nu stiu de unde a rezultat diferenta dintre 1363 baza mea ce calcul si ceea ce ati postat dvs. ca baza calcul,respectiv 1386...
ContSters136493, utilizator
venit baza de calcul e 1386 asa scrie pe fisa fiscala :) deci eu atunci trebuia sa iau 1295.Insa eu nu am luat atat am luat mai putin si nu am avut nici o retinere :( si cand se cere fluturasu de salar se uita ca la dusmani la noi.Esti intrebat da de ce ai nevoie da de ce vrei acuma.Si din cate stiu este obligatia lor legala.
Daca nu vi se elibereaza fluturas(nu toate programele de salarizare scot acesti fluturasi si nu este obligatoriu)solicitati sa vi se prezinte chiar statul de plata pe luna respectiva si va veti lamuri.
eu primesc si bonuri de masa e posibil sa intre si astea in salarul net final ? si de asta sa fi luat mai putin pe card si diferenta pana la suma zisa de dvs sa fie bonurile ?
Cate bonuri ati primit si ce valoare au acestea?Bonurile de masa nu intra in salariul net pe care il primiti ,dar se impoziteaza.