Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident si asigurari
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident si asigurari

Buna ziua.As dori sa stiu daca asigurarea RCA plateste (acopera ) spitalizarea in cazul vatamarilor corporale din culpa cu 24 de zile de spitalizare si in ce cuantum ?
Asigiurarea RCA acopera si daunele materiale rezultate din vatamarea coporala. Pe polita de asigurare se mentioneaza valoarea maxima a despagubirilor ce pot fi acordate. In ipoteza in care asigurarea nu va achita de buna-voie despagubirile, ceea ce se intampla foarte des, va trebui sa porniti un proces in instanta impotriva asiguratorului.
asigurarea RCA acopera daunele ptr vatamare din culpa numai in cazul existentei unei hotarari definitive a instantei de judecata in care este stabilita clara vinovatia. poate fi si culpa comuna si in acest caz RCA-ul acopera doar o anumita parte.
Multumesc.'Vinovatul"daca se poate spune asa sunt eu...am schimbat banda de mers prin intoarcere fara a semnaliza...si am fost lovit in partea de dupa roata din spate de un motociclist care era angajat intr-o depasire a unui tir,fara casca sau echipament de protectie.Mentionez ca are o lovitura minora la cap,o arcada sparta si bratele amandoua rupte,toate necesitand 24 de zile de spitalizare.De asemenea nu vrea sa depuna plangere penala impotriva mea,nici alte pretentii nu are.De asemenea i-am dat asigurarea mea RCA,pentru daunele materiale si spitalizare.
Nu stiu ce consecinte rezulta din acest dosar.
Va multumesc inca o data.
Cu stima
Multumesc.'Vinovatul"daca se poate spune asa sunt eu...am schimbat banda de mers prin intoarcere fara a semnaliza...si am fost lovit in partea de dupa roata din spate de un motociclist care era angajat intr-o depasire a unui tir,fara casca sau echipament de protectie.Mentionez ca are o lovitura minora la cap,o arcada sparta si bratele amandoua rupte,toate necesitand 24 de zile de spitalizare.De asemenea nu vrea sa depuna plangere penala impotriva mea,nici alte pretentii nu are.De asemenea i-am dat asigurarea mea RCA,pentru daunele materiale si spitalizare.
Nu stiu ce consecinte rezulta din acest dosar.
Va multumesc inca o data.
Cu stima

adinaciosescu a scris:

...am schimbat banda de mers prin intoarcere fara a semnaliza...si am fost lovit in partea de dupa roata din spate de un motociclist care era angajat intr-o depasire a unui tir,fara casca sau echipament de protectie.

din ce ati relatat rezulta ca vina va apartine in totalitate ptr ca ati schimbat banda de mers in primul rand ptr ca nu v-ati asigurat corespunzator si apoi ptr ca nu ati semnalizat. daca v-ati fi asigurat accidentul nu se producea chiar daca nu ati fi semnalizat. acum nu cautam vinovatul dar nu se poate considera culpa comuna daca motociclistul era angajat in depasirea tirului in conditii regulamentare chiar daca acesta nu avea casca sau echipament de protectie. acest lucru se poate stabili numai in urma unei expertize tehnice judiciare si numai daca victima depune plangere.
daca nu depune plangere si nu are pretentii dosarul de cercetare penala se va finaliza cu NUP data de catre procuror. ar fi de preferat sa incheiati un act notarial prin care declara ca nu va depune plangere penala si nu va avea pretentii asa cum v-a spus. cheltuielile de spitalizare nu vor fi acoperite de RCA decat in cazul unui proces.