avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... VREAU SA MA PENSIONEZ
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

VREAU SA MA PENSIONEZ

BUNA ,SA INCEPEM .AM VARSTA DE 62,5 .AM LUCRAT 32,8 ANI DIN MAI MULTE ANGAJARI .22ANI INTR-O TIPOGRAFIE UNDE AM BENEFICIAT DE GRUPA 2, AM LUCRAT LA UN PARTICULAR 3,6 ANI . 2 ANI AM PLATIT DIN MINA 2MILIOANE LUNAR .CEI DELA CASA DE PENSII MI-AU ZIS CA AM 32,8 ANI LUCRATI DAR NU AM VARSTA DE PENSIONARE... CEI DE FACUT ,MA POT PENSIONA ANTICIPAT SAU CE FAC. DE LUCRAT UNDE SA MAI LUCREZ ,.LA ANI ASTIA NU MAI MA IA NIMENI .ASTEPT UN RASPUNS .VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: luciy , utilizator 23:30, 6 Noiembrie 2012
Precizati luna si anul nasterii dvs.
De asemenea, scrieti clar cati ani si cate luni aveti lucrate, la fel pentru grupa de munca.
Si va rog sa nu mai scrieti cu litere mari, este foarte greoi de citit.
Nu indepliniti conditiile de varsta si stagiu de contributie.Un barbat nascut dupa 01.01.1950 se pensioneaza pt.limita de varsta la 65 ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 ani,stagiul minim de cotizare 15 ani.Nu indepliniti aceasta conditie de 35 ani pt.a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani pt.cei 22 ani lucrati in gr.II-a sau pt.pensionare anticipata partiala.
1. Nu se prea intelege bine, din prezentarea dvs., care este stagiul efectiv de cotizare.

2. De aceea, pentru un raspuns corect, va rog sa reveniti cu urmatoarele date:
- luna si anul nasterii;
- total vechime in munca (ani, luni), din care in gr.a II-a de munca (ani, luni);
- perioada (ani, luni) in care ati platit contributia la pensie pe ba de contract de asigurare sociala.

3. Pentru vechimea in munca luati datele din carnetul de munca.

4. Dupa o prima citire a datelor, asa cum le-ati prezentat, cred ca indepliniti conditiile pentru pensie anticipata partiala.
sunt nascut in.16-05-1950, am lucrat 21 ani grupa 2-a in intreprinderea poligrafica banat helicom. .1,7luni am lucrat la societatea com, intertrust eurostampa s.r.l timisoara ,din care 43 zile concediu fara plata. Am fost 1 an in somaj. .Contract asigurrat social din data de-31-08- 2008 pina in 31-12-2010 cu 50 lei lunar ..si din 1-ian,2011 pana in 31 dec 2011 222 lei.cei de-la casa de pensii mi-au zis ca am acumulati 31,11ani .Deci intrebarea mea este ce pot sa fac sa beneficez de o pensie fiie ia cum o fii .Ca de angajat nu ma ia nimeni ,asa ca ce este de facut.
1. Varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 21 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

3. Deoarece aveti stagiul munim de cotizare puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, adica puteti acum sa mergeti la Casa de Pensii sa depuneti cererea si actele necesare.

Alte discuții în legătură

La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)