avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... refuz de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

refuz de pensionare

Am depus dosarul in data de 15.06.2012, am primit raspuns pe data de 04.09.2012 pentru respingere, deoarece nu au vrut sa-mi echivaleze termenul lucrat in grupa 1 in procent de 100%, adeverinta data de angajator era conform cu anexa 12 din normele de aplicare a legii 263/2010 si mi-au spus ca este conform legii.La calculul stagiului de cotizatie au fost adaugati corect 12 ani si 6 luni pentru 25 de ani (20 ani 1980-2001 grupa 1 si conditii speciale din 2001-2006)dar la reducerea varstei de pensionate decat 7 ani. Am fost in audienta la directorul casei de pensii Ploiesti dar nu am gasit nici o intelegere, am facut contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii dar am inteles ca va dura foarte mult rezolvarea acesteia 8-10luni. (foarte mult dupa parerea mea).Cum ma sfatuiti sa procedez incontinuare pentru ami capata dereptul la pensie cat mai repede.Va multumesc anticipat!

1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune ca perioadele lucrate in gr.I de munca inainte de 01.04.2001 se considera ca perioade lucrate in conditii deosebite de munca.

2. Dvs. aveti:
- 20 de ani in gr.I de munca pentru care se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni;
- 5 ani de conditii speciale de munca pentru care se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.

3. Asadar reducerea totala a varstei standard de pensionare este de 4/6 + 2/6 = 7 ani.

Da dar am adeverinta de la angajator exact ca in anexa 12 din legea 263/2010 de transformare din grupa 1 procent 100% in conditii speciale , de ce nu se i-a in consideratie?
In ce conditii se i-a in considerare transformarea din grupa 1 procent 100% lucrati in turnatorie de otel din perioada 1980-2001 -- in conditii speciale si mai ales ca am si incontinuare 2001-2006 conditii speciale ?
Daca nu este buna acea adeverinta va rog sa-mi spuneti care adeverinta este valabila de a face transformarea din grupa1 in conditii speciale ?
1. Pana la data de 01.04.2011 nu existau "conditii speciale de munca" ci gr.I de munca.

2. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.
...

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art.30,alin.(1), sunt incadrate in conditii speciale.

(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.

3. Va uitati in Anexa 2 si Anexa 3 in lege si daca va regasiti acolo mergeti la Casa de Pensii si dovediti ca aveti dreptate.
Buna seara , ma bucurca in final imi dati dreptate, mentionez ca in adeverinta este mentionat ca am lucrat in stagiu de cotizatie in grupa 1 in procent de 100% in perioada 1980-2001 ca locul de munca se regaseste la pozitia 24 din anexa 2 la legea 263/2010 iar societatea se regaseste la pozitia 62 din anexa nr.3 la legea nr.263/2010.
Si totus dosarul a fost refuzat si nu am gasit nici o intelegere din partea celor de la casa de pensii din Ploiesti.(sau mai bine zis mi-au spus ca nu isi asuma nimeni raspunderea de semna favorabil dosarul meu). Asa ca am facut contestare la Comisia Centrala de Contestatii de la Bucuresti , dar paote dura si un an pana la rezolvare.
Cine raspunde daca primesc rezultat afirmativ , dar poate peste un an?????????
V-a spus motivul pentru care nu admite dosarul?
V-am dat un mesaj privat!

Alte discuții în legătură

Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta" vasile35 vasile35 Buna ziua, Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la ... (vezi toată discuția)
Adeverinta conform ord.50/1990 canca canca Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la ... (vezi toată discuția)
Gupa i de munca wizzard68 wizzard68 Buna ziua tuturor !! In urma unui proces avut cu angajatorul privind acordarea grupei I de munca Curtea de Apel Bucuresti prin decizia irevocabila ... (vezi toată discuția)