Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire concediu crestere copil de la 2 la 3 ani.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire concediu crestere copil de la 2 la 3 ani.

Buna ziua,
as vrea sa stiu in ce masura se poate prelungi concediu de maternitate de la 2 la 3 ani pentru urmatoarea situatie:fetita mea de 1 an si 8 luni a fost diagnosticata cu astm bronsic si as vrea sa stiu daca ma pot incadra pentru prelungire.
Va multumesc.
1. - Concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la 3 ani se acorda numai daca copilul este incadrat intr-un grad de handicap.
- Incadrarea in grad de handicap o stabileste comisia de expertiza medicala unde trebuie sa mergeti cu trimitere de la medicul de familie sau de la medicul specialist.

2. Dupa ce obtineti certificatul de handicap pentru copil:
- faceti o cerere care angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pana implineste copilul 3 ani (anexati si o copie dupa certificatul de handicap);
- cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si cu o copie dupa certificatul de handicap mergeti la Primarie (unde ati depus actele pentru CCC) si solicitati prelungirea CCC pana la 3 ani.
Valoarea indemnizatiei este aceeasi ca si in primii doi ani sau se modifica?
Daca contractul meu de munca a expirat unde trebuie sa ma duc pentru aceste formalitati?
1. Cuantumul indemnizatiei pentru CCC pana la 3 ani este acelasi de pana acum.

2. Daca CIM a expirat nu mai aveti nevoie decat de decizia de incetare a CIM cu care mergeti la Primarie.
Se aplica aceasta situatie si pentru prelungirea concediului de la 1 la 2 ani, daca bebelusul are astm?
LoreG:
1. In cazul in care copilul este incadrat intr-un grad de handicap atunci veti beneficia in continuare de CCC pana la 3 ani.

2. Cititi raspunsul meu de mai sus.