Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poti fi condamnat de doua ori pentru aceeasi fapta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Poti fi condamnat de doua ori pentru aceeasi fapta?

Buna ziua. Am o problema foarte mare si pana acum nimeni nu m-a putut ajuta. As incepe prin a preciza ca sunt vinovat pentru niste fapte pe care le-am savarsit in calitate de administrator al unei societati, mai precis in urma cu cca 6 ani am eliberat mai multe adeverinte de venit la unii salariati si nu numai, cu valoarea salariului "umflata" pentru ca acestia sa poata solicita diverse credite pe care le-au si obtinut. In majoritatea cazurilor beneficiarul sumelor am fost eu. Dupa obtinerea acestor credite aproximativ 2 ani s-au platit ratele la zi, fara intarzieri, dar venind criza firma a intrat in insolventa iar ratele nu au mai putut fi platite. De aici au inceput problemele. Una dintre banci a sesizat politia, a urmat un proces in care am fost condamnat la 1 an de inchisoare cu suspendare in ianuarie 2008. In 2009 alte 2 banci au facut plangere iar de curand am fost condamnat la 8 !!! ani pentru aceleasi fapte. In motivare judecatorul a scris ca faptele au fost savarsite post condamnare si ca e recidiva!!! Au adaugat la aceasta noua condamnare si acel an care era cu suspendare. Rog un specialist sa ma ajute fiind in pragul disperarii. As dori sa stiu daca aceste adeverinte de venit au fost eliberate inainte de aceea condamnare, mai precis in anii 2006-2007, iar condamnarea a fost in 2008 de ce au schimbat in post condamnare ??? Eu dupa aceea condamnare nu am mai eliberat NICIO adeverinta!!! Dupa parerea mea nu este recidiva din moment ce pentru aceeasi fapta am fost condamnat anterior. Doresc sa mai precizez ca aceste credite nu au fost luate cu titlu de "tzeapa" , eu nedorind nicio clipa sa insel bancile, dovada stau sutele de rate achitate in acei 2 ani. Rog mult un specialist sa ma ajute, sa stiu exact ce am de facut in acest caz. Am facut recurs si acum astept sa vad ce este de facut. In continuare atasez hotararea judecatoriei, poate Dvs puteti descifra ceva de acolo. La sfarsitul acestei hotarari scrie ca suspenda conditionat executarea pedepsei pe un termen de incercare de 4 ani si ca suspenda executarea pedepselor accesorii pe drata suspendarii conditionate a pedepsei inchisorii. Initial eu am crezut ca pedeapsa pe care am primit-o este cu suspendare dar avocata care am avut-o mi-a zis ca nici vorba, desi nici macar nu a citit ce scrie acolo!!! Va rog din suflet sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!
Solutie: În baza art. 334 Cod procedură penală schimbă încadrarea juridică a faptelor privind pe inculpatul XXX YYY din infracţiunile de: instigare la înşelăciune în formă continuată, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 215 alin. 1-3 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal; fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată, prevăzută de art. 290 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal; fals material în înscrisuri oficiale în formă continuată, prevăzută de art. 288 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal; instigare la uz de fals în formă continuată prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 291 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal; instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 290 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi instigare la fals în înscrisuri oficiale în formă continuată, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 288 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal, în infracţiunile de: instigare la înşelăciune în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 215 alin. 1-3 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal; fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie, prevăzută de art. 290 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal; fals material în înscrisuri oficiale în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie, prevăzută de art. 288 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal; instigare la uz de fals în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 291 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal; instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 290 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi instigare la fals în înscrisuri oficiale în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie, prevăzută de art. 25 Cod penal raportat la art. 288 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal. 1.În baza art. 25 Cod penal raportat la art. 215 alin. 1-3 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi cu aplicarea art. 320 ind 1 Cod procedură penală, condamnă inculpatul XXX YYY - la: - 5 (cinci) ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de instigare la înşelăciune în formă continuată, în stare de recidivă post-condamnatorie. În baza art. 290 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi cu aplicarea art. 320 1 Cod procedură penală, condamnă acelaşi inculpat la: - 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată, în stare de recidivă post-condamnatorie. În baza art. 288 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi cu aplicarea art. 320 ind 1 Cod procedură penală, condamnă acelaşi inculpat la: - 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale în formă continuată, în stare de recidivă post-condamnatorie. În baza art. 25 Cod penal raportat la art. 291 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi cu aplicarea art. 320 ind 1 Cod procedură penală, condamnă acelaşi inculpat la: - 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de instigare la uz de fals în formă continuată, în stare de recidivă post-condamnatorie. În baza art. 25 Cod penal raportat la art. 290 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi cu aplicarea art. 320 ind 1 Cod procedură penală, condamnă acelaşi inculpat la: - 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată în stare de recidivă post-condamnatorie. În baza art. 25 Cod penal raportat la art. 288 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 37 alin. 1 lit. a) Cod penal şi cu aplicarea art. 320 ind 1 Cod procedură penală, condamnă acelaşi inculpat la: - 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de instigare la fals în înscrisuri oficiale în formă continuată, în stare de recidivă post-condamnatorie. În baza art. 83 Cod penal revocă suspendarea executării pedepsei de 1 an închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. XXX/30.01.2008 a Judecătoriei XXX pronunţată în dosarul nr. XXX/YY/ZZZZ, definitivă prin neapelare şi dispune executarea în întregime a acesteia pe lângă pe lângă fiecare din pedepsele aplicate prin prezenta hotărâre. În baza art. 33 lit. a) Cod penal raportat la art. 34 Cod penal contopeşte cele şase pedepse rezultante de: 6 ani închisoare; 2 ani închisoare; 2 ani închisoare; 2 ani închisoare; 2 ani închisoare şi respectiv 2 ani închisoare, aplicate inculpatului în pedeapsa cea mai grea aceea de 6 ani, pe care o va spori cu 2 ani închisoare, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa de 8 (opt) ani închisoare. Pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal inculpatului îi este interzisă exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a), b) şi c) Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 191 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. 2.În baza art. 215 alin. 1-3 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal, condamnă, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a) Cod penal şi art. 76 lit. c) Cod penal, la: - 2 (doi) ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune în formă continuată; În baza art. 291 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin.2 Cod penal, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a) Cod penal şi art. 76 lit. e) Cod penal, condamnă acelaşi inculpat la: - 2 (două) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals în formă continuată. În baza art. 33 lit. b) Cod penal raportat la art. 34 Cod penal contopeşte cele două pedepse aplicate inculpatului în pedeapsa cea mai grea aceea de 2 ani închisoare, fără aplicarea vreunui spor, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare. Pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal inculpatului îi este interzisă exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a), b) Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 81, 82 Cod Penal suspendă condiţionat executarea pedepsei pe un termen de încercare de 4 ani. În baza art. 71 Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a pedepsei închisorii. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 Cod Penal. În baza art. 191 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.
Nu se poate ca o persoana sa fie condamnata de 2 ori pentru aceeasi fapta.
Incercati sa mergeti la avocat pentru a va lamuri exact.
Este contrar legii ca o persoana sa fie condamnata de.doua ori pentru aceeasi fapta.
Este foarte greu sa se intample asa ceva intrucat in recizitoriu se trec faptele si peroada.
Robert_12 a scris:

Nu se poate ca o persoana sa fie condamnata de 2 ori pentru aceeasi fapta.
Incercati sa mergeti la avocat pentru a va lamuri exact.

Ba da, se poate sa fie condamnat, nu doar de doua ori pentru aceeasi fapta, ci de atatea ori, cu cate Banci a avut contract de imprumut. Fiecare Banca, il poate actiona in instanta, iar instanta nu va tine cont ca a fost pedepsit pentru aceeasi fapta, intr-un alt proces (cu o Banca diferita)
Daca nu ar fi asa, atunci ar insemna ca, accidentand mortal o persoana pe trecerea de pietoni, va putea sa mai accidenteze si altele, in aceleasi imprejurari, pentru ca legea il va pedepsi o singura data, fara a se cumula pedepsele.
AntiStress, utilizator
Nu-s avocat, nici macar studii juridice n-am, dar dupa mintea mea de om normal (cred#-o) mi se pare ca fiecare eliberare de adeverinta falsa reprezinta o fapta penala. 10 adeverinte false=10 fapte penale.
In mod similar cunosc un caz al unei firme care a escrocat mai multi clienti (persoane fizice sau juridice) folosind de fiecare data acelasi procedeu. Credeti ca instanta a considerat ca-i vorba de o singura fapta penala doar fiindca escrocheriile au fost trase la indigo?
Domnule, ati gresit ca la primul proces nu ati declarat singur ca ati mai dat si alte adeverinte false.
Daca faceati acest lucru era un singur proces si o singura condamnare.
Ati fost considerat recidivist pentru faptul ca acele adeverinte false au fost utilizate in continuare de cei care le-au primit, deci fapta dumneavoastra de a emite adeverinte false a avut efecte si dupa pronuntarea primei condamnari.

Caz similar intamplat pe vremea comunistilor: mai multi oameni au folosit acte false pentru a se pensiona.
Unii au fost descoperiti si condamnati.
A intervenit o amnistie si au scapat.
Altii, din acelasi grup, au fost descoperiti dupa amnistie si au fost condamnati si au executat pedeapsa in intregime.
In presa s-a explicat ca, daca in momentul anuntarii amnistiei se autodenuntau scapau de condamnare (trebuiau insa sa dea banii inapoi).

Concluzia este ca in cazul dumneavoastra s-a procedat dupa lege.
Prima oara va puteati scuza ca nu ati cunoscut legea (nu va scutea de raspundere, dar se putea considera circumstanta atenuanta), a doua oara s-a considerat ca stiati precis ca ati savarsit o infractiune.