Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit programator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit programator

Buna ziua,

As vrea sa va intreb daca este legal ca in momentul in care o firma face oferta de angajare, salariul net propus sa contina deja scutirea de impozit de 16%. In contractul de munca mi s-a specificat doar salariul net, iar pe fluturasul de salariu am impozit=0. Nu este normal ca oferta de salariu sa fie facuta pe impozit normal, iar diferenta de 16% sa se adauge la salariul de baza?

Multumesc anticipat,
Oana
Salariul se negociaza ... daca , de exemplu, ati negociat un salariul net de 2000 lei , angajatorul este obligat sa vi-l acorde, indiferent daca beneficiati sau nu de scutire de impozit ... daca se negocia la salariul brut atunci altfel se punea problema.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In general se negociaza netul la angajare. Legat de negocierea de brut cum sta situatia? Ati spus ca e alta situatie..
Daca se negociaza brutul , atunci cei 16% sunt regaisti in salariul net al angajatului ...
@oanasandu

Salariul de baza la angajare este exprimat in suma bruta si nu neta si acela este trecut si in c.i.m. Pe baza lui se fac retinerile legale.
Si salariul de baza minim pe tara garantat in plata este exprimat tot in suma bruta.

Impozitul de 16% se aplica asupra unei baze de impozitare obtinuta dupa operarea din salariul brut a retinerilor (CAS, CASS, somaj) si aplicarea cotei de deducere personala.

Acesta nu are cum sa fie regasit in salariul net ci este virat catre stat.
Faceti un calcul si o sa vedeti ca se regaseste in salariul net ... iar negocierea unui salariu se poate face si in suma neta ...

De exemplu, in speta, daca avem 2500 lei brut se opresc numai contributiile nu si impozitul de 16% .. in acest caz, acesta nu se vireaza la stat... asadar , salariul net = salariul brut - contributii