Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

cheltuieli deductibile

Dupa ce obtin cele doua decizii de inregistrare a contractului de colaborare si de inscriere pe tabloul avocatilor stagiari, ma inscriu la Finante si completez la inscriere fisa fiscala estimativa, adica venitul pe care cred ca il voi avea in anul fiscal ce urmeaza, pentru a mi se calcula impozitul care trebuie platit trimestrial.
Din acest venit se scad cheltuielile si se calculeaza impozitul de 16% din net.
Bun. Pe mine ma intereseaza cum imi deduc cheltuielile. E suficient ca pentru roba, geanta de avocat, carti, etc. sa am bonuri fiscale purtand parafa unitatii pe verso sau este obligatoriu sa mi se intocmeasca factura fiscala pt a-mi deduce cheltuielile?
Factura fiscala trebuie emisa pe numele meu sau mai intai treb sa merg la Finante sa primesc un cod fiscal si apoi sa mi se emita facturile?
Multumesc mult.
Ca avocat stagiar trebuie sa va faceti pfa?
PFA imi voi face dupa ce termin stagiatura.
Aviocatul e avocat, nu PFA! Asta atat in timpul stagiului cat si dupa.

E suficient bon fiscal stampilat pentru valori pana la 100 de lei, pentru mai mult trebuie factura.
Multumesc frumos.
Andreea Lisievici a scris:

Aviocatul e avocat, nu PFA! Asta atat in timpul stagiului cat si dupa.

Andreea Lisievici a scris:

crilodeea a scris:
Si pe factura fiscala cu care achizitionez toate aceste produse cine va fi beneficiarul? :-/
Cabinetul individual la care sunt stagiara plus eu ca avocat colaborator sau doar eu?

PF Crilodeea, cu coful de identificare fiscala si domiciliul fiscal, iar nu CNP. Totusi, esti PFA ca avocat!