Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

O matusa a decedat si trebuie deschisa masa succesorala. Nu a avut copii. Are 3 frati in viata si unul decedat. La masa successorala participa si copiii si sotia fratelui decedat sau nu?
Multumesc
Dacă fratele decedat a murit înaintea surorii lui, la succesiunea surorii vin doar copiii fratelui, prin reprezentare.

Dacă a decedat după moartea surorii, atunci partea sa din moştenirea acesteia din urmă revine atît copiilor, cît şi soţiei supravieţuitoare.

Liviu S.Bordaş
Multumesc!
2 dintre frati sustin ca nepotii cu pricina nu au dreptul sa participe la succesiune, insa ei pot fi despagubiti de catre cei care vor participa la succesiune
Da, vin la mostenire prin reprezentarea tatalui lor predecedat. Succesiunea se va dezbate pe tulpini, in aceasta situatie fiecare frate va primi 1/3 din intreaga masa succesorala, iar nepotii pin reprezentare vor imparti cota de 1/3 la cate capete vin ( la cati sunt).
Succes
Multumesc mult, insa sint un pic confuza: inteleg ca mostenirea se va imparti la 4, iar cea de-a 4-a parte (revenindu-i fratelui decedat) se va imparti la nr. de copii?
Da, aşa este. Fraţii (cei patru) au drepturi egale, cîte 1/4. Cota fratelui predecedat va fi culeasă de copiii acestuia.