avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Licitatii cu Primaria
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Licitatii cu Primaria

Buna seara tuturor !

Totul a inceput din primavara acestui an cand sotia sa inscris intr-o licitatie publica organizata de Primaria Orasului la 19.03.2012, pentru 2 loturi vecine, primul in suprafata de 583mp, al doilea de 393mp...ne incercam norocul.!!!
Am optat sa licitam ambele terenuri deoarece accesul auto este dificil terenului nr.1 (583mp), intrare din 4ml drum acces in lateral stanga 4ml ( dupa proiect poarta de 3.5ml ...minus grosimea stalpilor...nu poate intra o ambulanta sau pompierii etc.), la lotul nr.2 intrarea inspre inainte..totul ok .
Am cumparat caietul de sarcini ptr.ambele terenuri,taxa de participare,taxa de documentatie o geamada de bani ..plus doua cafele si.. tot inainte !!
Inscrierea la licitatie sa incheat la ora 10.00 urmand ca la ora 12.00 sa aflam rezultatele prin deschiderea plicurilor dar....dar...un mare dar Dl. Viceprimar nu sa putut prezenta la sedinta acesta fiind in concediu. Si de aici a inceput....mariajul cu primaria..
Binenteles ca am fost trimisi la plimbare, sefa de la urbanism a notat nr.de tel.pe plicuri ,,va anuntam noi cand vine Dl.Vice..va sunam....
Dupa doua saptamani de asteptare ..hai pe iei ! "de la cel cu tata-n gura pan la cel cu barba sura " Primar ,Viceprimar, Secretar si secretara.. a in cateva zile se rezolva ! stati linistiti ! Si uite asa sa facut de 23.05.2012 ,cand intr-o vizita la Primarie pe scarile institutiei...D-na Sefa de la Urbanism...hei-hei..licitatia a avut loc,ati castigat licitatia ptr.terenul de 585ml, la al doilea lot ..ne pare rau,licitatia a fost anulata !..nu sau intrunit nr. de licitanti..(curios lucru ca la primul lot cel castigat au fost patru iar la al doilea..sa pierdut cu trei)..e asta e..
Am intrebat-o pe Sefa De La Urbanism cand va avea loc o noua licitatie pentru acest lot..raspuns..va anuntam ca doar avem numarul dv-stra, nu ridicati bani de garantie si celelalte taxe..se va face o noua licitatie.
Am ramas pe ganduri...ei ..hai so rezolvam cu lotul unu,cel castigat.
Plimbari..plimbari..se rezolva se rezolva, de doua-trei ori pe saptamana.
Si uite asa sa facut de 20.06.2012 ,hai la primarie sa semnam contractul de concesiune la notar
dar ce contract ca ..este la notar..ok hai la notar ..,,aaa nu este aici,, bine hai inapoi..unde este ? la Domnul Secretar.. ok hai la secretar..,, aaa nui aici,, bine hai inapoi..unde este ? unde este D-na Jurista ? plecase pe usa din dos cu contractul la notar..am pandito! atunci il redactase... hai inapoi la notar..ee cald acuma la adus, ok il citim inpreuna cu toate actele atasate si...ce sa vezi..Deschiderea plicurilor a fost facuta in Lipsa Licitantilor conform procesului- verbal emis de comisia de evaluare a ofertelor nr.6298 din 24.04.2012, total in contradictie cu caietul de sarcini care prevede ca ,,Procedura se finalizeaza cu incheierea procesului -verbal semnat de membrii comisiei si participanti"...au e groasa..e tarziu..las-o pe maine..
A doua zi ..hai pe ei !..si iao de jos de la urbanism,am cerut socoteala in legatura cu lotul doi(393mp) dupa certuri .. stupoare..am fost scosi din licitatie din motiv ca sa grasit numerotarea plicurilor(semnat de sefa de la urbanism adica oferta 1 in plicul ptr.lotul 2 si oferta 2 in plicul ptr.lotul 1, atunci cum am castigat lotul 1 ?) multe semne de intrebare.
Semnam contractul ptr.lotul nr.1 la data de 20.06.2012, facem cerere de punere in posesie.
In 25.06.2012 facem contestatie cu nr.10035,contestam modul in care am fost Abuziv scosi din licitatie. In data de 18.07.2012 vine raspunsul..halucinant..doar un paragraf va relatez ,,Oferta nr.2 pe care dvs. ati depus-o gresit a fost transferata pentru concesionarea terenului in suprafata de 583 mp,asa cum era scris in oferta, fapt care a dus la adjudecarea licitatiei ptr.concesionarea asestui teren in favoarea dvs."
Si iar si iar, drumuri, audiente intr-un tarziu vine cu masuratoarea la lotul nr. 1..dar...dar nu este pamantul, nu este suprafata de 583 ml ! la prima strigare nu are coordonatele bune la punctul nr.5 in est din plan, acesta fiind peste un paraias(ce trebuia sa fie hotar) la vecina in gradina la vreo 5ml, ei il luam estimativ pe incredere ca se rezolva, cel cu masuratoarea vecin cu noi( lot 3) doar lucreaza la primarie si ne face si proiectul de gard cu tot ce trebuie, nu am semnat punerea in posesie.
Hai sa amenajam intre timp ca vine iarna pe noi ! Cautam si consultam un arhitect, ne sfatuim,cam greu pe suprafata ce o aveam 13.50/36.80 la est-sud si 18.18/36.19minus 6ml=30.19 ,la est/nord, aici si intrarea si dai cu defrisatul adu excavator sa scoata radacinile,baga 14 masini de umplutura plus 6 pe drumul de acces(al primariei), plateste un buldo-excavator sa niveleze si .....Vine vecina (proprietara lotului nr.2 de 393ml)...sa dau pe spate , zic Proprietara cu acte in regula, cu intabulare teren obtinut cu legea 15 prin incredintare directa pe fiul dansei, acesta fiind handicapat de gradul 1, nimic de spus, dar...dar sa vedeti..extrasul de carte funciara cu nr.106840 emis in 19.04.2012, deci dupa ce am citit toate actele dansei am constatat ca la DOUA zile dupa licitatie sa emis Hotararea nr.92 din 21.03.2012 ,toate acestea fiind facuta in timp ce noi asteptam deschiderea plicurilor...halal licitatii si transparente, rusine sa le fie, au pus un teren in licitatie care nu se licita si un altul cu lipsa de suprafata.
Ma intreb, cine raspunde ? Mau tepuit pe bani mei,ca un bun crestin am plati 2191 ron pe 6 luni si 30 ron impozit, nefiind pus in posesie.
De consrtuit nu pot construi,nu este latime , arhitectul ne-a facut o adresa si... am facut o cerere de extindere concesiune in vederea constructiei unei locuinte unifamiliale, extindere ce se poate face in partea de sud, proprietar fiind Primaria Orasului, teren ocupat fara acte de x si y.
Cererea sa aprobat, a intrat in consiliu si la data de 31.10.2012 se aproba hotararea nr.198 privind indentificarea si intocmirea documentaatiei tehnico-economice...bla...bla.. bla ca sa ce sa ne spuna azi ca x si y nu vor sa cedeze ca vor sa faca si ei acte....am ramas cu un gust extrem de amar si fara servici cu atatea drumuri batute, cu investitii facute in amenajarea terenului, cu nervii la pamant si bani luati, ce pot face acum ? cand le dai mura'n gura ca un angajat(cel cu masuratoare prin satelit proprietar lotul nr.3) a modificat coordonatele in asa fel incat stalpul de curent cel avea pe proprietate sa iasa afara, se acopera unul pe altul.
Nu stim ce sa facem ,cum sa facem, daca puteti sa ne ajutati macar cu un sfat am fi tare recunoscatori.
Va multumim ca ati avut rabdarea de a citi aceste randuri si scuze ptr. gres

Alte discuții în legătură

Problema la primarie obtinere autorizatie construire vga vga am cumparat un teren trecut la categoria de folosinta intravilan arabil. fostii propietari au avizele de scoatere din circuitul agricol pentru suprafata totala ... (vezi toată discuția)
Sef urbanism = interes personal & refuz semnare autorizatie constructie Cost86 Cost86 Salutare oameni drag . De mai bine de 3 ani ma chinui sa mi deschid o activitate comerciala pe teren proprietate. Inainte de cumpararea terenului acum 3 ani am ... (vezi toată discuția)
Certificat de urbanism - primaria imi cere sa semnez ceva ciudat DArtagnan DArtagnan Buna ziua, Asa cum se intelege din titlu, doresc sa obtin o autorizatie de constructie, deci prin urmare am tot felul de acte printre care si Certificatul ... (vezi toată discuția)