Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cai de atac
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cai de atac

Buna ziua am rugamintea de a ma lamuri cu privire la problema ce o voi expune in randurile de mai jos.
Am un dosar ce a ramas in pronuntare la data de 19.10 si pe portal.just.ro imi apare doar mentiunea "cu apel" dar nu se mentioneaza daca este cu apel de la pronuntare (adica din 19.10) sau de la redactare si comunicare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
termenul de a ataca cu apel (al părţii ce se consideră nedreptăţită) curge de la primire, potrivit ştampilei poştei : nu se ia în considerare ziua primirii şi nici a împlinirii termenului acordat de instanţă.
Este vorba despre un dosar penal?
Este vorba despre un proces civil.
Termenul de apel curge de la comunicarea hotararii.
Sfatul meu este sa mai treceti pe la instanta si sa intrebati daca s-a redactat hotararea.
Francisc Gerber, Avocat
@ FranciscGerber

Si daca s-a redactat/motivat hotararea si nu mi-a fost comunicata ?!
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Gabriela Pintea, Consilier juridic