avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

in cazul in care nu sunt platitor de TVA la incasare(avand o cifra de afaceri mai mare)si primesc facturi de la un furnizor platitor de TVA la incasare(mentionat pe factura)pot sa-mi deduc normal TVA-ul sau il deduc doar in momentul in care ii fac plata( de exemplu primesc facturi in cursul luni 01/01/13-31/01/13 si fac plata pe 02/02/2013)
Cel mai recent răspuns: miutaradu , utilizator 13:38, 16 Ianuarie 2013
in momentul in care faceti plata atunci deduceti.si eu am situatii similare si ma gandeam sa discut cu societatile respective sa factureze pe 25 de exemplu nu pe 31 ca sa le pot plati in aceeasi luna.asta numai la furniz.cu tva la incasare.la ceilalti deducem ca si pana acum.
multumesc pentru ajutor
iar in contabilitate cum se face nota contabila de exemplu am facturi de paine si inregistram aprovizionarea
% 401
371
4426
si adaosul comercial 371 %
378
4428

371 = 4428
la aprovizionare in loc de 4426 faceti 4428 cu analitic distinct ptr.a nu amesteca lucrurile.scadeti din el pe masura ce deduceti atunci cand platiti.
la aprovizionare fac % 401
371
4428
si dupa ce platesc ?

Alte discuții în legătură

Nota contabila pt. fiecare factura de la furnizor sau pe total? vioviod vioviod Intr-o luna am mai multe facturi de la furnizor (acelasi furnizor). Am cumparat marfa in vederea revanzarii. Am factura si citanta. Intrebare: Trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Nota contabila achizitie marfa miutaradu miutaradu am aprovizionat la magazin marfa de la un furnizor fiind neplatitor de tva(gestionarul nu a observat) am facut nota contabila 371=401 371=378 dupa ... (vezi toată discuția)
Trecere neplatitor-platitor tva iclaudia19 iclaudia19 buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva in momentul in care se face trecerea de la neplatitor la platitor tva...sold 371-27872.8 ... (vezi toată discuția)