Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

in cazul in care nu sunt platitor de TVA la incasare(avand o cifra de afaceri mai mare)si primesc facturi de la un furnizor platitor de TVA la incasare(mentionat pe factura)pot sa-mi deduc normal TVA-ul sau il deduc doar in momentul in care ii fac plata( de exemplu primesc facturi in cursul luni 01/01/13-31/01/13 si fac plata pe 02/02/2013)
in momentul in care faceti plata atunci deduceti.si eu am situatii similare si ma gandeam sa discut cu societatile respective sa factureze pe 25 de exemplu nu pe 31 ca sa le pot plati in aceeasi luna.asta numai la furniz.cu tva la incasare.la ceilalti deducem ca si pana acum.
multumesc pentru ajutor
iar in contabilitate cum se face nota contabila de exemplu am facturi de paine si inregistram aprovizionarea
% 401
si adaosul comercial 371 %

371 = 4428
la aprovizionare in loc de 4426 faceti 4428 cu analitic distinct ptr.a nu amesteca lucrurile.scadeti din el pe masura ce deduceti atunci cand platiti.
la aprovizionare fac % 401
si dupa ce platesc ?