avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Obligativitatea informarii privind medierea de la ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Obligativitatea informarii privind medierea de la 01.02.2013

afecteaza amanarea intrarii in vigoare a noului cod de procedura civila obligativitatea informarii asupra avantajelor medierii?
Nu! Obligativitatea este prevazuta de legea 115/2012 care modifica Legea 192/2006, coroborat cu OUG 90/2012!
OK MS DAR VOR TREBUI FACUTE MODIFICARI IN CCEA CE PRIVESTE PROCEDURA?
Modificari de ce tip?
modificari in procedura in care se face referire la noul cod de pr civila
Din punctul meu de vedere, nu cred!

Alte discuții în legătură

Medierea va fi obligatorie? ramona_moraru ramona_moraru Buna ziua, as dori sa stiu daca dupa intrarea in vigoarea noului cod deprocedura civila medierea devine obligatorie intr-un proces de partaj judiciar? (vezi toată discuția)
Informare obligatorie in procesele declansate dupa 23 decembrie 2012 Fãnuța Lișman - Birou de mediator Fãnuța Lișman - Birou de mediator Potrivit OUG 90/2012, in procesele declansate dupa 23 decembrie 2012 (si au unul din obiectele prevazute de art 60^1 din legea 192/2206) partile vor fi ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta – despre informarea cu privire la avantajele medierii Ceausescu Liliana - Birou de Mediator Ceausescu Liliana - Birou de Mediator [b]ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ, pentru modificarea şi completarea Legii nr.192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, precum şi pentru ... (vezi toată discuția)